Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Karbonit

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przekrój urządzenia używanego do zamrażania gazu Tibanna.

Karbonit to stop metali (w tym węgla) używany przede wszystkim do zamrażania gazowych substancji w celu ich łatwego transportu. Był powszechnie stosowany na stacjach wydobywczych gazu Tibanna, takich jak Miasto w Chmurach.

Charakterystyka

Pierwsze fabryki karbonitu mieściły się na planetach Układu Cesarzowej Tety. Największe z nich znajdowała się na planecie Polus. Fabryki te stanowiły główne źródło dochodów w przemyśle górniczym układu.

Na niektórych planetach karbonit stosowano w roli trumny. W ten sposób zamrożono i pochowano ciało senatora Viento. Wówczas nie zdawano sobie jednak sprawy, że karbonit nadawał się też do bezpiecznego zahibernowania niektórych organizmów żywych (w tym ludzi).

W roku 3 ABY na rozkaz Dartha Vadera zamrożono Hana Solo. Przemytnik został rozmrożony rok później i jedynym urazem jakiego doznał była choroba pohibernacyjna, która ustąpiła po około dwudziestu czterech godzinach.

Hibernacja w karbonicie całkowicie blokowała możliwość korzystania z Mocy, co tworzyło z niej idealny sposób na uwięzienie Jedi. Był to prawdopodobnie powód dla którego Vader planował zamrożenie Luke'a Skywalkera.

Karbonit był też często wykorzystywany przez przemytników, gdyż zamrożone w nim przedmioty stają się niewykrywalne przez wszelkie skanery. Ta cecha została wykorzystana przez Anakina Skywalkera podczas [{L|Wojny klonów|wojen klonów}}. Zamrażając siebie oraz towarzyszy zdołał niepostrzeżenie ominąć punkt kontroli droidów, pomimo że użyły one promienia wykrywającego formy życia.

Dla osób lubiących tego typu wystrój, żywe organizmy zamrożone w karbonicie mogą stanowić elegancką ozdobę.

Jabba Desilijic Tiure trzymał w swoim pałacu zamrożonego Hana Solo, który był jego „ulubioną ozdobą”.

Podobnym trofeum mógł pochwalić się również Moruth Doole, trzymający w swoim biurze bryłę karbonitu z jednym ze strażników więziennych z planety Kessel.

Ciekawostki

  • Karbonit jest prawdziwą substancją. W realnym świecie jest to materiał wybuchowy stosowany w kopalniach węglowych.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!