Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kessel/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: dodać przypisy i dodać źródła.

Kessel.jpg
Kessel
Astrografia
Sektor: Kessel
Układ: Kessel
Współrzędne: T-10
Społeczeństwo i inne
Struktura demograficzna:
Eksport: Błyszczostym
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Kessel to niewielka, położona w układzie Kessel planeta, na której wydobywało się przyprawę. W okresie Imperium mieściło się tam więzienie, którego pensjonariusze byli wykorzystywani w charakterze siły roboczej w kopalniach przyprawy.

Znajdowała się w pobliżu Otchłani i była znana jako jedyne źródło błyszczostymu - jednego z droższych i silniej działających gatunków przyprawy. Kessel nie była planetą sprzyjającą życiu - jej powierzchnię stanowiła pustynia, a atmosfera musiała być sztucznie wytwarzana i utrzymywana. Planeta posiadała jeden księżyc, na którym Imperium zbudowało bazę wojskową - został on ostatecznie zniszczony przez prototyp Gwiazdy Śmierci.

We wnętrzu skorupy planety rozciągały się żyły błyszczostymu, a w przecinających ją korytarzach żyły pająki energetyczne oraz energetyczne istoty zwane straszakami.

Historia

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: Przeznaczenie Jedi I: Wygnaniec.

Kopalnie przyprawy na Kessel funkcjonowały już tysiące lat przed bitwą o Yavin. Podejrzewano, że przez około stulecie po odkryciu przez pierwszych przemytników, lokalizacja planety była zachowywana w tajemnicy, z czasem jednak wiedza o jej położeniu stała się powszechna.

Za czasów Starej Republiki na planecie powstało kilka placówek badawczych galaktycznych firm farmaceutycznych, które zajmowały się badaniami nad błyszczostymem oraz jego wydobyciem dla potrzeb medycznych. Równocześnie jednak nieoficjalnie istniała na Kessel pewna liczba nielegalnych i półlegalnych ośrodków wydobywających przyprawę celem upłynnienia na czarnym rynku w postaci środka odurzającego. Zdarzały się nawet starcia zbrojne między poszczególnymi grupami wydobywczymi.

W ramach próby przejęcia kontroli nad światem przestępczym, na Kessel nawiązano ścisłą współpracę między dowódcami imperialnymi a kilkoma organizacjami przestępczymi, które zajmowały się nadzorem nad wydobyciem cennego surowca. Na księżycu planety zbudowano bazę wojskową, która miała zagwarantować, że podwykonawcy nie wyrwą się spod kontroli.

Po upadku Imperium władza nad planetą kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Głównym zarządcą został w końcu Moruth Doole. Nowa Republika wynegocjowała tu zwolnienie własnych więźniów wraz z pozyskaniem skazanych przestępców, których chciano wykorzystać do destabilizacji sytuacji na Coruscant przed próbą odbicia stolicy Imperium.

Podczas incydentu z Laboratorium Otchłani planeta utraciła swój księżyc, jednak sama ocalała. W późniejszych latach wydobyciem przyprawy zainteresował się Lando Calrissian, który wykorzystywał do tego zadania droidy górnicze.

"Trasa na Kessel"

Poza oficjalnym eksportem, praktycznie każda organizacja wydobywająca błyszczostym sprzedawała jego dużą część na czarnym runku, wykorzystując do transportu na zewnątrz układu przemytników. Trasą na Kessel (Kessel Run) zwykli oni nazywać szlak wiodący z Kessel przez układ Kessa w pobliżu Otchłani. Im bliżej przelatywało się czarnych dziur - a potrzebna była do tego znacząca prędkość - tym bardziej można było skrócić trasę, a więc i czas podróży. Przemytnicy często licytowali się, kto osiągnął najlepszy wynik. Jednym z rekordzistów był Han Solo, który dzięki nadzwyczaj szybkiemu hipernapędowi Sokoła i szaleńczemu pilotażowi przeleciał kursem, który mierzył niecałe 12 parseków.

Ciekawostki

  • Wygląd planety w nowym kanonie znacząco odbiega od jej kształtu znanego z Expanded Universe. Podczas gdy w serialu Rebelianci Kessel jest ukazana jako planeta o kształcie zbliżonym do kulistego, w rozszerzonym uniwersum przypominała wyglądem asteroidę.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!