Kirtan Loor

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Kirtan Loor
Data i miejsce śmierci: 7 ABY
Miejsce pochodzenia: Churba
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor skóry: Jasna
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Profesja: Oficer




Kirtan Loor był oficerem łącznikowym z ramienia Imperium w Służbie Ochrony Korelii i agentem Imperialnego Wywiadu, który odegrał znaczącą rolę w wielu operacjach wywiadowczych przeprowadzonych przez Ysanne Isard w okresie poprzedzającym zdobycie Coruscant przez Nową Republikę. Kirtan Loor pod każdym względem fizycznym przypominał wyższą i młodszą wersję wielkiego moffa Wilhuffa Tarkina. Był szczupłym mężczyzną o jastrzębim obliczu, z ostrym wdowim kosmykiem nad czołem. Miał niemal doskonałą pamięć, która była jednocześnie jego atutem, jak i wadą.

Biografia

Studia i współpraca z KorSekiem

W młodości Kirtan Loor wstąpił do Imperialnej Akademii, spełniając tym ambicje swojego ojca. Ponieważ rodzic był wymagający i nie tolerował porażek, Kirtan pracował na siebie bardzo ciężko i żył w ciągłym strachu przed jego niezadowoleniem. To właśnie podczas nauki w Akademii objawiła się u Loora doskonała pamięć, która bardzo często mu pomagała. Ukończył Akademię ze świetnymi wynikami i przeświadczeniem, że w pełni może zaufać zdolnościom swojego umysłu.

Kirtan Loor

Po skończeniu nauki podjął służbę w Imperialnym Wywiadzie. Szło mu całkiem nieźle, dość szybko awansował. Jego problemy zaczęły się, kiedy został skierowany do KorSeku. Tam przyszło mu pracować jako łącznik Wywiadu z Gilem Bastrą, Corranem Hornem, Iellą i Diriciem Wessiri. Ponieważ Loor miał trudny charakter – był wyniosły, nieufny i opryskliwy – jego współpracownicy robili wszystko, aby „umilić” mu pracę, co doprowadzało agenta do frustracji. Szczególną niechęcią Kirtan Loor darzył Bastrę, jednak agent najbardziej naraził się Corranowi Hornowi, gdy bez przyczyny wypuścił na wolność zabójcę jego ojca, Hala Horna.

Loor od pewnego czasu podejrzewał, że Gil i jego przyjaciele chcą zrezygnować ze służby w KorSeku i przyłączyć się do Nowej Republiki. Czas pokazał, że się nie mylił. Gil, Corran, Iellia i Diric uciekli z Korelii, zaopatrzeni w fałszywe dokumenty. Kirtan Loor uznał to za swoją osobistą klęskę w starciu z Gilem Bastrą i rozpoczął intensywne polowanie na niego i pozostałych uciekinierów, co miało stać się jego zadaniem na cale życie. Bastra zapobiegał wszelkim próbom pochwycenia go przez Loora, naprowadzając agenta na fałszywe tropy, wykorzystując jego ową niemal doskonałą pamięć jako swoją przewagę kiedykolwiek to było możliwe.

Ostatecznie wysiłki Kirtana Loora zostały nagrodzone. Udało mu się schwytać Gila Bastrę około dwóch i pół roku po bitwie o Endor. Były KorSekowiec zmarł jednak podczas przesłuchań, zanim zdążył wyjawić jakiekolwiek informacje. Później okazało się, że Bastra świadomie dał się złapać Loorowi, aby odciągnąć jego uwagę od swoich przyjaciół. Imperialny agent znowu przegrał.

Praca dla Ysanne Isard

Wkrótce po tym wydarzeniu Loor został odwołany na Coruscant przez Ysanne Isard, przywódczynię Imperium, i zwerbowany do działań przeciwko Wedge’owi Antillesowi i Eskadrze Łotrów. Aby bardziej zachęcić Kirtana Loora do pomocy, wykorzystała fakt, że do eskadry należy Corran Horn, osoba, której nienawidził najbardziej na świecie. Agent wiedział jednak, że spotkanie z nim twarzą w twarz to gwarantowana śmierć, słusznie bowiem sądził, że Horn winił go za śmierć Bastry. Strach przed Hornem – a także Isard – zmotywował Loora do wytężonej pracy równie skutecznie, jak czynił to strach przed ojcem podczas pobytu w Akademii.

Współpracując z admirałem Devlią, Loorowi udało się namierzyć sekretną bazę Eskadry Łotrów na planecie Talasea. Agent zasugerował admirałowi, by przed właściwym atakiem wysłać na Talasea sondę szpiegowską, lecz jego rada została zignorowana i w rezultacie cała operacja zakończyła się fiaskiem. Nim Eskadra przystąpiła do ataku odwetowego na siedzibę Delii na Vladet, Kirtan Loor został odwołany na Coruscant, a stamtąd odesłany na Borleias, gdzie miał podjąć współpracę z generałem Evirem Derricotem i – z czego sam z początku nie do końca zdawał sobie sprawę – szpiegować go na rzecz nieufnej Isard.

Kirtan Loor i Ysanne Isard

Kirtan Loor ostrzegł generała przed zbliżającym się atakiem Nowej Republiki na Borleias, dzięki czemu imperialna baza zdołała się obronić. Gdy Derricote trafił na Coruscant, by na polecenie przywódczyni Imperium rozpocząć pracę nad wirusem Krytos, Kirtan Loor został mu przydzielony do pomocy. Wielokrotnie wykazywał przy tym swoje niezadowolenie w stosunku do metod, jakimi posługiwał się generał, by wyhodować wirusa. W późniejszym okresie czasu, kiedy Krytos został opracowany i Ysanne Isard zajęła się operacją mającą na celu zarażenie nim całego Coruscant, Loor został pośrednikiem miedzy nią, a tajnym agentem w szeregach Eskadry Łotrów. Dzięki dobrze poprowadzonej akcji dezinformacyjnej, wszyscy sądzili, że tym uśpionym agentem jest Tycho Celchu, a nie Erisi Dlarit.

Wykorzystując zaimplantowaną ścieżkę kodową, Kirtan Loor skontaktował się z Erisi Dlarit i zdobył informacje na temat planu infiltracji Coruscant przez Eskadrę Łotrów, która miała na celu wykradzenie danych o systemach obronnych stolicy Imperium i zniwelowaniu jej potężnych tarcz planetarnych. Kirtan Loor zagrał swoją rolę znakomicie, utrzymując działania Isard i operację „Krytos” w cieniu. Ysanne Isard miała jednakże kolejne plany odnośnie swojego agenta.

Działalność terrorystyczna i śmierć

Kirtan Loor, ku jego wielkiemu rozczarowaniu, został powołany na szefa Frontu Kontrrewolucji Palpatine'a, grupy sabotażystów, która miała za zadanie uprzykrzać życie Nowej Republice na zdobytym przezeń Coruscant. Przez pewien czas jego działania były niczym nieskrępowane i Loor mógł do woli wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i pomysły. Jednakże, gdy Republikanie dali Fliry’emu Vorru wolną rękę w odbudowie Czarnego Słońca, Kirtan Loor został złapany w sieć jego intryg i zmuszony do współpracy według jego wytycznych.

Ta sytuacja bardzo go zdenerwowała i w końcu Kirtan Loor zdecydował się rozpocząć swoją własną grę. Kiedy dowiedział się o rozkładzie lotu jednego z konwojów bacty, który miał dostarczyć tą drogocenna substancję na Coruscant, wykorzystał zdobyte wcześniej dwanaście X-wingów, by ukraść bactę dla siebie i całą winę zrzucić na Eskadrę Łotrów. Ysanne Isard także wiedziała o tym konwoju i powiadomiła o nim lorda Zsinja, który następnie zastawił na niego pułapkę i unicestwił wraz z fałszywą Eskadrą Łotrów Loora.

Kiedy cały plan nie wypalił, w obawie przed odwetem Isard Kirtan Loor zdecydował się zaproponować Nawarze Ven, jednemu z członków Eskadry Łotrów, pewien układ. Agent miał dostarczyć informacje potrzebne do oczyszczenia Tycha Celchu z zarzutów – został on niesłusznie oskarżony o zabójstwo Corrana Horna – a Nawarra w zamian zobowiązał się zapewnić Kirtanowi Loorowi ochronę i nową tożsamość.

Dla potwierdzenia swojej tożsamości dał Nawarrze próbkę własnej krwi, którą sprawdziła komandor Halla Ettyk. Przystano na warunki Loora. Do Imperialnego Gmachu Sprawiedliwości, gdzie zamierzano go przesłuchać, miał się dostać tylnym wejściem, jednakże nigdy tam nie dotarł.

Kiedy otworzyły się drzwi turbowindy, wyskoczył z niej Diric Wessiri i zaczął w niego strzelać. Kirtan Loor otrzymał dwa strzały w pierś, zaś Nawarra został ranny w nogę. Diric został zastrzelony przez swoją żonę, która wzięła go za zabójcę nasłanego przez Imperium. Potem okazało się, że Diric był tajnym, uśpionym imperialnym agentem – marionetką w ręku Isard, która poddała go praniu mózgu na Lusankyi.

Dziedzictwo

Krótko przed swoją śmiercią Kirtan Loor zaopatrzył się w zakodowaną kartę danych, która miała mu posłużyć za ostatnie zabezpieczenie w przypadku, gdyby Nowa Republika zechciała go zabić. Corran Horn odnalazł tą kartę i odkodował ją. Były na niej zapisane bezcenne informacje na temat wszystkich imperialnych operacji szpiegowskich i wywiadowczych oraz komórek terrorystów, które znajdowały się na Coruscant. Dane te wielce pomogły Nowej Republice w walce z resztkami imperialnego oporu w dawnej stolicy Imperium.

Ciekawostki

  • Ponieważ Kirtan Loor niezwykle przypominał z wyglądu Wilhuffa Tarkina, można przypuszczać, że jego imię jest anagramem słowa Tarkin.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów The Outer Rim. Artykuł został umieszczony za wiedzą i zgodą redaktorów.