Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klocek

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Klocek
Miejsce pochodzenia: Kesh
Rasa: Keshiri
Kolor oczu: Czarne
Przynależność:
Klocek był garbatym mężczyzną rasy Keshiri żyjącym na Kesh w czasie Odrodzenia Hiltsa. Od roku 2980 BBY, na prośbę Wielkiego Lorda Varnera Hiltsa i jego żony Iliany, został asystentem arcylorda Bentado, a pięć lat później towarzyszył mu podczas inwazji na Keshtah Major. Wtedy też powstrzymał Bentado, gdy, na rozkaz Hiltsa, zabił go.

Biografia

Klocek urodził na Keshtah Minor, mniejszym z dwóch zamieszkałych kontynentów planety Kesh, i od urodzenia cierpiał na deformacje ciała. W roku 2980 BBY garbaty Keshiri został osobistym asystentem arcylorda Korsina Bentado. Stało się tak na prośbę Wielkiego Lorda Varnera Hiltsa i miało przede wszystkim stanowić prywatny żart jego i jego żony, Iliany, jednak Klocek dostał dodatkowe wytyczne od władcy Zaginionego Plemienia i został jego osobistym agentem w świcie Bentado. Przez kolejne pięć lat Klocek towarzyszył swemu panu przy wszystkich spotkaniach, między innymi w roku 2975 BBY, kiedy arcylord przybył do pałacu w Tahv, aby przekazać Hiltsowi informację o otrzymaniu kilka godzin wcześniej telepatycznej wiadomości od Taymor, jednej z członkiń wyprawy zwiadowczej Edell Vraia. Gdy Bentado otrzymał pozwolenie na wyruszenie swojej Hebanowej Floty, Klocek wraz z nim odbył podróż na Keshtah Major. Chociaż większość sił najeźdźców została zniszczona przez miejscową obronę, Bentado dotarł ze swoimi ludźmi, w tym asystentem, do Sus'mintri, gdzie Sithowie zamordowali Gabinet Wojenny i potajemnie przejęli władzę nad miejscowymi. Kilka dni później do Sali Vaal i przylegającej do niej wieży komunikacyjnej, gdzie przebywali ludzie Bentado, przybyli Edel Vrai oraz Quarra Thayn, którzy nie zgodzili wspomóc arcylorda w utworzeniu nowego plemienia i uciekli. Niedługo potem Klocek poinformował swojego przełożonego, że do wybrzeża zbliżał się kolejny statek, zaś jeźdźcy na uvakach ruszyli w jego stronę. Klocek miał informować Bentado na bieżąco, lecz nim dotarła kolejna wiadomość, Vrai i Thayn zaatakowali zaskakując Keshiriego, który uciekł w górę schodów i schował się pod nimi. Został jednak zauważony przez Edella, który grożąc mu chciał przekonać Bentado do wypuszczenia Quarry, jednak ten wyśmiał go i zaatakował Mocą. Jako, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane, Klocek opuścił kryjówkę i na rozkaz arcylorda podniósł miecz świetlny, którym walczyła Quarra. Wtedy też do wieży przybyła nowa wiadomość, po którą, zgodnie z poleceniem, udał się Klocek i po chwili poinformował zebranych, że do Portu Melephos przybył Varner Hilts. Zaskoczony Bentado nakazał wysłanie powitania dla Wielkiego Lorda i jednocześnie rozkazu ataku dla żołnierzy, jednak niedługo potem jeden z Keshirich poinformował go, że Hilts przesyła pozdrowienia. Słysząc te słowa Klocek wbił zaskoczonemu Bentado ostrze miecza Quarry w plecy, zabijając go. Następnie wyłączył swój miecz i rozbroił nieboszczyka oraz zwrócił się do Edella Vraia, zapewniając go, że Hiltsowie zapewnią mu lepsze powitanie.

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Klocka została stworzona przez Jona Jacksona Millera na potrzeby ostatniego z jego cyklu opowiadań przedstawiających genezę Zaginionego Plemienia z Kesh. Początkowo postać miała się nazywać Squib, jednak autor zmienił to na Squab, gdy dowiedział się, że to pojęcie występujące w serii książek J.K. Rowling[1] W polskim tłumaczeniu pojawiła się nazwa Klocek.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!