Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klon-spadochroniarz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKlony-spadochroniarze stanowili siłę często wykorzystywaną do akcji desantowo-szturmowych i dywersyjnych. Odpowiednie wyposażenie pozwalało im wylądować na polu walki, nie narażając swoich transportowców na ostrzał wroga.

Wyposażenie i zadania

Spadochroniarz 2 Kompanii Powietrznej.

Klony-spadochroniarze stanowili idealną siłę, wykorzystywaną do ataków dywersyjnych i akcji szturmowo-desantowych. Wypełniali misje sabotażowe lub zwyczajnie atakowali stanowiska nieprzyjaciela. Spadochroniarzy można było bardzo łatwo przerzucać w trakcie batalii. Podczas lądowania na polu walki nie narażali transportowców na ostrzał artylerii Separatystów. Klony-spadochroniarze nie wykorzystywali tradycyjnych spadochronów. Lekkie lądowanie zapewniał im zestaw repulsorowy. Aby móc dokonywać skoków z dużej wysokości, dowództwo Wielkiej Armii Republiki wyposażyło ich w specjalne pancerze, wytrzymujące duże ciśnienie i znaczne jego zmiany. Podczas walki żołnierze wykorzystywali standardowe blastery: DC-15A lub DC-15S. Klony-spadochroniarze stanowili trzon 2 Kompanii powietrznej. W ostatnich dniach wojny żołnierze tej formacji bronili ulic Coruscant, a następnie oblegli Utapau.

Ciekawostki

  • Bardzo podobnym do spadochroniarzy rodzajem klonów byli żołnierze z plecakami odrzutowymi. W przeciwieństwie do spadochroniarzy, większość tych drugich wykorzystywała swoje plecaki podczas walki, a nie wyłącznie do desantu.
  • W grze Battlefront II klon-spadochroniarz to snajper w drugiej fazie zbroi.
  • Zbroję klona-spadochroniarza wykorzystywał komandor Keller, należał on jednak do innej formacji[1].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!