Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klon-szeregowy (Honoghr)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Szeregowy Honoghr.png
Klon-szeregowy (Honoghr)
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Honoghr
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Ten klon-szeregowy pełnił służbę w Wielkiej Armii Republiki w okresie wojen klonów. Uczestniczył w początkowej fazie bitwy o Honoghr, podczas której poległ.

Biografia

Młodość

Klon ten został wyhodowany przez Kaminoan na ich ojczystej planecie około 32 BBY. Jego pierwowzorem był mandaloriański łowca nagród Jango Fett. Po przejściu szkolenia w mieście Tipoca został włączony w szeregi WAR.

Interwencja na Honoghr

Danych wywiadowczych dostarczył Jedi Rii'ke En. (...) Wraz z towarzyszącym mu żołnierzem, trzy dni po lądowaniu dotarł w miejsce upadku statku.
Komandor Bly o misji generała Ena i tego klona.
Śmierć klona-szeregowego.

Dwadzieścia cztery miesiące po bitwie o Geonosis naukowcy Konfederacji Niezależnych Systemów opracowali nową broń – Tryheksalofinę 1138. Był to defoliant, czyli substancja zatruwająca glebę na skalę całej planety. Okręt Separatystów, Gahenna, z dużym ładunkie Tryheksalofiny, wyruszył w kierunku Naboo, jednak został zaatakowany przez krążownik typu Acclamator na orbicie Honoghr. Po ciężkim starciu okręt-rdzeń rozbił się na powierzchni planety, a poważnie uszkodzony okręt Republiki Galaktycznej utrzymał się na orbicie. Mistrz Jedi Rii'ke En, wraz z tym właśnie klonem udał się na Honoghr w kapsule ratunkowej. Kiedy dotarli na miejsce katastrofy neimoidiańskiego statku okazało się, iż Tryheksalofina wyciekła, zatruwając glebę planety, a tubylcy okradli wrak ze wszystkiego, co uznali za przydatne. Wśród skradzionych przedmiotów znajdował się ZUN – zestaw urządzeń naukowych dla Tryhekslaofiny 1138, co stanowiło idealny dowód istnienia defolianta. En i podległy mu klon śledzili Noghrich aż do ich świątyni, skąd Jedi wysłał meldunek. Po chwili Republikanie zostali zaatakowani: tubylcy zabili żołnierza-klona strzałem z łuku, trafiając w krtań, po czym rzucili się na Ena. Wkrótce oddział 327 Korpusu Galaktycznego przybył na Honoghr i odzyskał ZUN, korzystając z informacji, przesłanych przez Rii'ke Ena.

Źródła

  • Zbroja (Pierwsze pojawienie)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!