Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klon śnieżny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Klon sniezny.png
Klon śnieżny
Data założenia 22 BBY
Wyposażenie
PrzynależnośćKlony śnieżne, podobnie jak klony pustynne, to zwykli żołnierze, wyposażeni jedynie w pancerze, dostosowane do działań w terenie o skrajnie niskich temperaturach.

Charakterystyka

Zadania klonów śnieżnych były takie same jak misje standardowych żołnierzy – odbywały się jedynie w terenach o skrajnie niskich temperaturach. Jedynym specjalistycznym wyposażeniem śnieżnych bojowników były pancerze i śmigacze. Zbroja klona śnieżnego była termoodporna, nawet szeregowcy posiadali kamy, mające dodatkowo chronić uda przed zimnem.
Rex i jego żołnierze w śnieżnym pancerzu.
Hełm był połączony z resztą pancerza – od klatki piersiowej, przez szyję, aż pod "maskę", zasłaniającą twarz, przeciągnięty był elastyczny, termoszczelny materiał. Na całość była nałożona właściwa część hełmu, zakrywająca skronie i tył głowy żołnierza[1]. Takie rozwiązanie było niespotykane u innych rodzajów klonów.

Poza kanonierkami żołnierze śnieżni używali do transportu śmigaczy Freeco. Zapewniały one możliwość szybkiego transportu oraz wsparcia piechoty większą siłą ognia. Śmigacze te były zwrotne i szybkie. Poza nimi istniała możliwość wykorzystania na mroźnych planetach bardziej standardowych śmigaczy, będących w arsenale Wielkiej Armii Republiki - BARC.

Ciekawostki

  • Praktycznie nie istniały oddziały klonów śnieżnych – podczas walk na planetach o zimnym klimacie w termoodporne pancerze wyposażano standardowe jednostki WAR[2].
  • Zbroja klona śnieżnego wygląda niemal identycznie jak pancerz żołnierza z miotaczem płomieni. Istotnymi różnicami są tu kolor oraz odmienne właściwości zbrój: żołnierz śnieżny miał pancerz termoodporny, a klon z miotaczem płomieni – ogniotrwały, wyposażony w odpowiedni system chłodniczy, aby osoba wykorzystująca go nie przegrzała się.
  • Wygląd zbroi klona śnieżnego został zainspirowany pancerzem szturmowca śnieżnego (ukazanego w filmie Imperium kontratakuje).
  • Istniała specjalna grupa klonów, wyszkolonych i wyposażonych do działań w terenach o ekstremalnych warunkach, a nie wyłącznie do misji w klimatach zimnych. Ponieważ jednak formacja ta, dowodzona przez mistrza Ki-Adi-Mungi'ego i komandora Bacarę, spędziła większość wojny na walce na planecie Mygeeto, utożsamiani są oni z piechotą śnieżną.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!