Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Klon pustynny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKlony pustynne były zwykłymi klonami Wielkiej Armii Republiki, wyposażonymi jedynie w pancerze z barwami maskującymi. Aby ułatwić im przetrwanie podczas starć na niesprzyjającym terenie, przewidywano różne warianty zbrój dla takich żołnierzy.

Wyposażenie

Klony pustynne, podobnie jak pozostali żołnierze, wyposażone były w standardowe w WAR blastery DC-15S lub DC-15A oraz detonatory termiczne i granaty jonowe. Z uwagi na rodzaj terenu, w którym działali tacy żołnierze, zaopatrzono ich również w pancerze z maskującym ubarwieniem. Aby ułatwić im funkcjonowanie na pustyni, m.in. podczas burz piaskowych, przewidywano dla nich różne warianty zbrój.

Rodzaje

Wariant pustynny żołnierza ARF.

Pustynni żołnierze ARF

Z uwagi na mocniejszy niż w tradycyjnym pancerzu system komunikacyjny oraz niewielkie obciążenie, powodowane przez zbroję, klony pustynne były wyposażane w pancerze zwiadowców ARF. Ci jednak żołnierze nie byli zwiadowcami. Ich zbroje miały zagwarantować większą szybkość i mobilność oraz umożliwić komunikację nawet podczas burz piaskowych[1].

Specjaliści od tajnych operacji

Ki-Adi-Mundi na czele klonów do zadań specjalnych.

Również z uwagi na nowoczesny system komunikacyjny rodzajem klonów pustynnych ustanowiono żołnierzy od tajnych operacji. Dowódcą takiego oddziału był komandor Jet. Żołnierze ci, noszący maskujące ubarwienie, poza rodzajem hełmu nie odróżniali się niczym od szeregowych żołnierzy[1].

Klony z miotaczami płomieni

Podczas drugiej bitwy o Geonosis w skład oddziału komandora Jeta weszła również drużyna klonów z miotaczami płomieni, mająca walczyć z rojami Geonosjan[1].

Ciekawostki

  • Podczas walk na pustyniach poza klonami pustynnymi wykorzystywano również tradycyjne klony[1][2][3].
  • W przypadku klonów z miotaczami płomieni jedyną znaną formą ich pancerza jest wariant pustynny[1].

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!