Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kompania Zielona

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaKompania Zielona była formacją Wielkiej Armii Republiki, wchodzącą w skład 41 Legionu, elitarnej jednostki 9 Korpusu Szturmowego.

Historia

Walki na Rishi

"Zielona Kompania, wycofać się! To rozkaz z góry!"
— Żołnierz-klon pod koniec pierwszego szturmu na kopalnię.[1]
Walki na Rishi.

W 21 BBY Konfederacja Niezależnych Systemów zdobyła Rishi. Na planecie znajdowały się złoża eksonu, potrzebnego Geonosjanom do produkcji amunicji do blasterów sonicznych. Aby uniemożliwić Separatystom uzyskanie korzyści z ostatniego posunięcia, Rada Jedi wysłała do boju Kompanię Zieloną. Dowodzący Kompanią komandor uległ wodzu tubylców, Gwarrkowi, i nakazał szturm przed przybyciem mającego tymczasowo przejąć dowodzenie mistrza Jedi Kita Fisto. Atak ten został odparty przez Geonosjan, którzy okopali się w kopalni eksonu.

Przybyły na planetę Kit Fisto opracował nowy plan ataku. Jedi samotnie podszedł do wejścia do kopalni, a snajper 2242 otworzył do niego ogień, który Nautolanin odbił mieczem świetlnym w kierunku przeciwników. Kiedy wejście zostało zajęte, komandor poprowadził resztę klonów do wnętrza szybu, gdzie pokonali niedobitki wroga.

Rodia i eskorta Nute'a Gunray'a

"Oddział Zielony! Gotowość do odparcia wroga!"
— Komandor Gree podczas abordażu droidów.[2]
Kompania Zielona na Tranquility.

W bliżej nieokreślonym momencie wojny Kompania Zielona stacjonowała w pobliżu Rodii. Jeden z klonów odebrał kod alarmowy z ojczyzny Rodian. Po przybyciu na planetę okazało się, że senator Amidala zdołał pojmać wicekróla Federacji Handlowej, Nute'a Gunray'a. Żołnierze, pod dowództwem komandora Gree, przetransportowali zbrodniarza na pokład niszczyciela Tranquility. Po drodze okręt został zaatakowany przez siły Konfederacji. Oddział klonów Kompanii Zielonej, dowodzony przez sierżanta, podjął obronę w głównym hangarze. Przewaga droidów bojowych typu B2 była zbyt wielka, przez co cały oddział został wybity, a roboty bojowe wyruszył na poziom więzienny. Tymczasem Asajj Ventress dobiła ostatniego klona w hangarze, po czym przedarła się do siłowni. Tam zamontowała ładunki wybuchowe, unikając jednocześnie sprawdzającego teren kapitana. Wkrótce droidy bojowe zostały pokonane, jednak znajdujące się na niszczycielu Luminara Unduli i Ahsoka Tano ruszyły w pościg za Mroczną Jedi. Tymczasem kapitan Gwardii Senackiej, Faro Argyus zdradził komandora Gree i uwolnił Nute'a Gunray'a. bitwa dobiegła końca.

Szturm na Geonosis

"Witam, generale. Skywalker już czeka."
Kapitan Rex do Luminary Unduli, witając Kompanię Zieloną na Geonosis.[3]
Komandor Gree i żołnierze Kompanii Zielonej na Geonosis.

Jakiś czas później Republika była zmuszona dokonać drugiej inwazji na Geonosis. 212 Batalion Szturmowy pod dowództwem Obi-Wana Kenobiego, Kompania Potok prowadzony przez Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano oraz oddział klonów dowodzony przez Ki-Adi-Mundi'ego zajęły strefę lądowania i zniszczyły generator osłony. Na planetę przysłano Kompanię Zieloną w celu wsparcia ataku na fabrykę droidów.

Zgodnie z planem Jedi klony ruszyły po moście do kompleksu, wystawiając się na ostrzał wroga. Miała to być dywersja dla Ahsoki Tano i Barrissy Offee, które zakradały się katakumbami do fabryki droidów, aby ją zniszczyć. Wkrótce od tyłu zaatakowali ich Geonosjanie. Część żołnierzy, w tym Buzz, pokonała przeciwników dzięki blasterom Z-6. Walka trwała dalej, a Draa zniszczył parę droideków za pomocą wyrzutni pocisków. Wkrótce z fabryki wyjechały superczołgi, których Republikanie nie mogli zniszczyć. Na rozkaz Jedi żołnierze się wycofali. Skywalker i Luminara Unduli wysadzili most, a czołgi spadły w przepaść. Po chwili fabryka eksplodowała. Po bitwie żołnierze Kompanii Zielonej wzięli udział w czystkach na planecie.

Galeria

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!