Konfederacja Niezależnych Systemów/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

Konfederacja Niezależnych Systemów
Twórca/Twórcy
Przywódca/Przywódcy
Lokacja/Lokacje
Data założenia 24 BBY[1]
Data rozwiązania 19 BBY



Konfederacja Niezależnych Systemów, potocznie Separatyści (ang. Confederacy of Independent Systems, w skrócie CIS lub KNS) - powstałe w roku 22 BBY stronnictwo polityczne i wojskowe, które zmierzało do uzyskania niezależności od władz Republiki Galaktycznej. Jego przywódcą był hrabia Dooku, zaś najwyższym dowódcą wojskowym - generał Grievous.

Ruch separatystyczny powstał z inspiracji Mrocznego Lorda Sithów Dartha Sidiousa jako jedno z narzędzi w jego długofalowym planie obalenia Republiki i zniszczenia Zakonu Jedi. Oficjalnym przywódcą Konfederacji został Dooku, a głównymi jej członkami organizacje kupieckie i finansowe, które postrzegały możliwość obalenia władzy Senatu Republiki jako okazję do prowadzenia nieograniczonego handlu, w tym wprowadzania monopoli i działalności kartelowej. Aby zdobyć poparcie dla swoich celów, organizacje te głosiły hasła wyzwolenia ludności galaktyki spod kontroli skorumpowanej władzy.

Historia

Droidy bojowe typu B2 podczas bitwy o Geonosis.

Powstanie

W roku 22 BBY hrabia Dooku - będąc wtajemniczonym w większość planów Sidiousa - postanowił zebrać przywódców największych organizacji galaktyki na planecie Geonosis i oficjalnie zawiązać Konfederację. Senator Padmé Naberrie stwarzała zagrożenie dla Separatystów, co zaowocowało dwoma nieudanymi zamachami na jej życie.

Jedi wpadli na trop armii klonów oraz ich pierwowzoru - Jango Fetta. Obi-Wan Kenobi odnalazł Dooku na Geonosis, gdzie został uwięziony. Na ratunek przybyli Jedi oraz armia klonów. Rozpoczęła się bitwa o Geonosis, a z nią wojny klonów. Republika pokonała wtedy droidy Separatystów oraz inne ich siły, lecz Dooku zbiegł, podobnie jak reszta przywódców.

Wojny klonów

Zobacz główny artykuł: Wojny klonów.

Krwawy konflikt trwał przez trzy lata. Walki toczyły się głównie na Zewnętrznych Rubieżach, albowiem taki był plan Palpatine'a. Chciał odciągnąć Jedi od Coruscant. Walki trwały na wielu planetach, ponieważ Separatyści mogli sobie pozwolić na niemal nieograniczoną budowę droidów bojowych. Konfederacja korzystała również z pomocy wszelkich istot praktykujących ciemną stronę, łowców nagród jak i siatek przestępczych na wielu planetach.

Koniec Separatystów

W 19 BBY generał Grievous porwał kanclerza Palpatine'a z Coruscant na zlecenie Dartha Sidiousa (nieświadomy podwójnej tożsamości swojego przełożonego). Dooku przygotowany był do walki z Anakinem Skywalkerem i przegrania jej. Myślał, że zostanie uwięziony przez Republikę, a następnie uwolniony po przejęciu władzy przez swojego mistrza. Jednak sędziwy Sith przegrał walkę na miecze świetlne z Skywalkerem, który podsycany przez Palpatine'a, zabił go.

Gdy odkryto, że Grievous po przegranej bitwie o Coruscant ukrył się na Utapau, wysłano tam mistrza Kenobiego wraz z oddziałem klonów. Miejsce miała bitwa, którą Separatyści przegrali. Przywódcy jednak znów zdołali uciec. Tym razem na Mustafar. Generał Grievous zaś, zginął z rąk Obi-Wana.

Tymczasem na Coruscant wydarzyło się wiele ważnych rzeczy: Palpatine ujawnił swoją podwójną tożsamość Anakinowi Skywalkerowi, który powiadomił o tym fakcie Mace'a Windu. Jedi próbowali aresztować poszukiwanego od dawna Sitha, ale Palpatine - z pomocą Anakina, którego ostatecznie przeciągnął na ciemną stronę - pokonał ich, a następnie wydał rozkaz 66. W trakcie tych wydarzeń trwało kilka bitew, między innymi o Mygeeto.

Klony wciąż walczyły z droidami na wielu frontach galaktyki, więc Sidious polecił nowemu uczniowi - Darthowi Vaderowi - udanie się na Mustafar. Tam Sith zamordował wszystkich pozostałych przy życiu członków Rady Separatystów i wyłączył armie Separatystów, kończąc tym samym wojny klonów i żywot Konfederacji.

Rebelia Gizora Dellso

W roku 11 BBY geonosjański generał Gizor Dellso zebrał na Mustafar resztkę armii Separatystów i wywołał powstanie przeciw Imperium Galaktycznemu. Jego bunt został bardzo szybko stłumiony przez 501 Legion. Jego armia składała się z:

Rada Separatystów

Zobacz główny artykuł: Rada Separatystów.
Rada Separatystów podczas narady na Utapau w 19 BBY.

Poszczególne organizacje i ich przywódcy:

Inni ważni członkowie

W plany Sidiousa wtajemniczony był tylko Dooku, lecz nawet on nie wiedział wszystkiego. Był przekonany, iż Separatyści wygrają wojnę. O istnieniu Mrocznego Lorda Sithów wiedzieli również:

Asajj Ventress

Zobacz główny artykuł: Asajj Ventress.

Została zwerbowana przez Dooku, ponieważ stanowiła cenny nabytek dla Separatystów. Jej umiejętności budziły respekt i podziw.

Durge

Zobacz główny artykuł: Durge.

Był łowcą nagród, na długo przed bitwą o Geonosis został zamrożony przez Mandalorian i zakopany żywcem. Po wspomnianej bitwie Dooku odmroził go, podsycając nienawiść do Jedi i Republiki. Durge eliminował Jedi z niezwykłą zawziętością.

Grievous

Zobacz główny artykuł: Grievous.

Pochodził z małej i biednej planety Kalee, szybko piął w górę po szczeblach władzy, aż w końcu - po zamachu na jego życie i przebudowie w biodroida - stał się generałem Separatystów. Dooku szkolił go w sztukach walki Jedi, co dało efekty: potrafił tyle, że sam hrabia zaczął się go obawiać. Porywczy, raptowny, okrutny i potężny, a zarazem niezwykle inteligenty i doświadczony. Ścigał i mordował Jedi w całej galaktyce, zabierając miecze świetlne jako trofea.

Armia Separatystów

Armia Konfederacji Niezależnych Systemów składała się z droidów, maszyn i okrętów wojennych należących do organizacji tworzących Separatystów.

W skład armii lądowej wchodziły:

W skład floty kosmicznej wchodziły:

Istniały także maszyny do walki podwodnej: śmigacze manta oraz kanonierki do walki powietrznej ponad polem bitwy.

Przypisy

Źródła