Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Konklawe na Denebie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Symbol Konklawe na Denebie.

Konklawe na Denebie było zgromadzeniem Jedi jakie odbyło się w 3997 BBY na Górze Meru na Denebie. Zorganizowano je w związku z coraz większym zagrożeniem ze strony Krathów, niebezpiecznej sekty ciemnej strony Mocy.

Historia

Przyczyny

Wszyscy słyszeliście o porażce wspólnej misji Republiki i Jedi. Wielu pyta, czy użyto wystarczająco dużego nakładu sił.[1]
- Odan-Urr do uczestników Konklawe

Bezpośrednią przyczyną zwołania Konklawe była zakończona porażką interwencja połączonych sił Jedi i Republiki w układzie Cesarzowej Tety, w którym przeprowadzono wcześniej zamach stanu. Satal Keto i jego siostra Aleema zdołali, za pomocą iluzji potężnych kosmicznych potworów zmusić wroga do odwrotu. Właśnie to uświadomiło Kanclerzowi Republiki i Wielkiemu Mistrzowi, że nie stoją w obliczu jakiegoś trywialnego konfliktu, tylko prawdziwej wojny. Zakon miał obradować na planecie Deneba, pod przewodnictwem mistrza Odan-Urra[2].

Konklawe

Obrady

Jedi gromadzący się na Górze Meru.
Ulic został mianowany opiekunem światów tetańskich. Pozwólmy mu przedstawić swój plan.[3]
- Nomi Sunrider do uczestników Konklawe

Odan-Urr przewodniczył spotkaniom Jedi od ponad sześciuset lat. Jako niezrównany telepata, mógł docierać swoimi myślami do każdego z tysięcy mistrzów, rycerzy i padawanów, jednocześnie rozpoznając, czy któryś ma coś do powiedzenia.

Nie wiadomo, czy stawili się wszyscy członkowie Zakonu, choć wydaje się to dość wątpliwe. Mistrz Vodo-Siosk Baas i jego uczniowie, Crado i Sylvar, zasmuceni opuszczeniem ich przez Exara Kuna, spóźnili się.

Na początku Odan-Urr poprosił na mównicę przywódców misji tetańskiej: Ulica Qel-Dromę i Nomi Sunrider. Ulic, który z powodu swej porażki popadł w niełaskę wśród wielu mistrzów i dowódców, pragnął zasugerować coś bardziej skomplikowanego niż frontalny atak wszystkimi siłami: mianowicie inwigilację Krathów i przyswojenie ich sekretów. Zanim jednak do tego doszło, głos zabrał sędziwy Shayoto, który opowiedział, jak Sithowie niszczyli prastare cywilizacje - poddawali pod swój wpływ ich władców, a następnie niespodziewanie uderzali. Pomysł Ulica nie znalazł poparcia, inny pomysł zgłosił z kolei jego mistrz, Arca Jeth. Według niego Krathów można było zwalczyć za pomocą Ściany Światła stworzonej dzięki wspólnej koncentracji wielu Jedi.

W tej samej chwili wszyscy Jedi poczuli potężnie zakłócenie Mocy, jakby krzyk człowieka pożeranego żywcem. Nie wiedzieli, że dokładnie w tej chwili uczeń Siosk-Baasa, Exar Kun, oddał się ciemnej stronie.

Bitwa

Atak droidów bojowych na Jedi.
Wiedziałem, że z tymi droidami coś nie grało![4]
- Cay Qel-Droma do pozostałych obrońców

Nagle ze statków zwiadowczych zgromadzonych na orbicie odłączyły się kapsuły, które wylądowały na zboczach Góry Meru. Z ich wnętrz wynurzyły się śmiercionośne droidy bojowe, które natychmiast rozpoczęły atak w kierunku zaskoczonych Jedi. Wszelka koordynacja defensywy okazała się niemożliwa, gdy wyszło na jaw, że agenci Krathów zdołali przejąć kontrolę również nad służącymi droidami, rozdającymi Jedi jedzenie i picie. Do walki w samą porę włączyli się spóźnieni Siosk-Baas, Crado i Sylvar.

Niemniej jednak kilkaset droidów nie miało szans w starciu z tysiącami Jedi. Mistrz Arca wykorzystał technikę wyrywania obwodów, którą stosował wiele lat wcześniej podczas wielkiej rewolty droidów na Coruscant. W ostatniej chwili wyrwał Ulica z rąk maszyny, jednak udzielił swemu podopiecznemu zbyt długiego pouczenia i został przebity na wylot.

Wkrótce potem bitwa się skończyła.

Skutki konklawe

Zrobię to dla mistrza Arci... dla wszystkich rycerzy Jedi... i dla dobra Republiki! Ulic Qel-Droma pokona ciemną stronę Mocy![5]
- Ulic Qel-Droma do Nomi Sunrider

Trudno wskazać jakikolwiek pozytywny dla Jedi efekt organizacji Konklawe. Pod względem strat z denebańskim zgromadzeniem mogło się równać dopiero katarrańskie. Życie straciło wielu mistrzów, w tym legendarny Arca Jeth. To właśnie jego śmierć skłoniła Ulica do realizacji swojego planu i pośrednio wpłynęła na wybuch wojny Sithów.

Uczestnicy

Przypisy

  1. You've all heard of the failure of the joint Republic and Jedi mission. Many are asking if enough military force was used. - Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith
  2. Większość historyków zgadza się, że Odan-Urr był w tym czasie Wielkim Mistrzem Zakonu, jednak brak na to niepodważalnych dowodów.
  3. Ulic has been made watchman of the Tetan worlds. Let him tell you his plan. - Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith
  4. I thought there was somethin' wrong with these droids! - Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith
  5. I will do this for Master Arca... for all Jedi Knights... and for the good of the Republic! Ulic Qel-Droma will conquer the Dark Side of the Force! - Tales of the Jedi: Dark Lords of the Sith

Źródła


Konklawe Jedi
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!