Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Korweta typu Crusader

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Korweta typu Crusader.

Korweta typu Crusader, czasem określana mianem okrętu wojennego typu Crusader a także krążownika Crusader była jednostką produkowaną przez mandaloriańską firmę Mandal Hypernautics. Nazwana została na część dawnych Mandalorian, określanych właśnie Konkwistadorami (Crusaders).

Charakterystyka

Głównym przeznaczeniem tej jednostki jest zwalczanie myśliwców i bombowców, z tego powodu została wyposażona w dużą ilość uzbrojenia, czasem określaną wręcz jako zbyt dużą jak na tej wielkości jednostkę. Dodatkowo w momencie powstania była określana mianem jednej z najszybszych jeśli nie najszybszą jednostką w swojej klasie co zawdzięczała innowacyjnym systemom silników. Nie bez znaczenia był także zintegrowany system komputerowy sprawiający, że wymagana załoga była mniejsza niż na podobnej wielkości innych jednostkach.

Nie ma jednak statku z samymi zaletami, także i korweta ta ma swoje minusy. Z powodu maksymalnego wykorzystywania generatorów energii zdarzają się na niej awarie zasilania, natomiast wykonywanie manewrów przy niemal pełnej prędkości prowadzi do mogącego źle się skończyć osłabiania struktury kadłuba, zwłaszcza na rufie. Uszkodzenie systemu komputerowego stwarzało także pewne problemy z fałszywymi alarmami na temat uszkodzeń na samym okręcie.

Historia

Firma Mandal Hypernautics zaprojektowała i uruchomiła produkcję korwety typu Crusader kilka lat po końcu wojen klonów, podczas panowania Imperium. Zaoferowali oni sprzedaż tych jednostek siłom imperialnym, te zakupiły jednak jedynie kilka jednostek dla testów, nie zdecydowały się jednak na podpisanie długotrwałego kontraktu, pomimo dobrych wyników korwet.

Jednostkę zaczęto więc sprzedawać siłom Mandalorian oraz różnym watażkom oraz rządom planetarnym, choć była to sprzedaż na o wiele mniejszą skalę niż mogli oczekiwać od Imperium. Odmiana dla tych korwet nadeszła gdy kilka lat później do Mandal Hypernautics przybył Tyber Zann, zainteresowany rozszerzeniem swojej floty. Korwety odnowiono i w nowocześniejszej wersji zaczęły one trafiać do floty Zanna.

Korwety typu Crusader dały o sobie znać ponownie kolejne kilka lat później, gdy z przymusowego ukrycia w Otchłani powróciła admirał Daala, mająca w swej skromnej flocie dwie tego typu jednostki, pochodzące z testowej partii zakupionej przez Imperium. Ich skuteczność sprawiła, że resztki Imperium zamówiły u Mandal Hypernautics nowe maszyny tego typu i wkrótce stały się one popularnym widokiem w rejonach galaktyki wciąż kontrolowanych przez Imperium. Natomiast jednostki wchodzące w skład kontrolowanej przez Daalę Nieregularnej Floty Otchłani wzięły udział także w bitwie o Fondor podczas drugiej galaktycznej wojny domowej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!