Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kothlis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ten artykuł dotyczy planety. Zobacz też: inne znaczenia słowa Kothlis.
Kothlis.png
Kothlis
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Sektor: Bothan
Układ: Kothlis
Pozycja w układzie: 4
Gwiazda: Koth'lar
Księżyce: 3
Współrzędne: R-14
Długość dnia: 22 standardowe godziny
Długość roku: 408 lokalnych dni
Geografia
Typ: Skalisty
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Chłodny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Równiny
  • Lasy
  • Zabudowa miejska
  • Góry
Woda: Znaczne ilości
Społeczeństwo i inne
Rząd: Konsul imperialny i rada kolonistów
Ludność: 807 milionów
Struktura demograficzna:
Główne miasta: Tal'cara
Import: Surowce
Eksport: Technologia
Przynależność:
Kothlis był planetą położoną w układzie o tej samej nazwie, w sektorze Bothan, w Środkowych Rubieżach. Był on jedną z głównych kolonii bothańskich.

Historia

Za czasów Starej Republiki, niezamieszkałe Kothlis zostało kupione przez firmę Raynor Mining Enterprises. Planeta okazała się tak bogata w surowce, że korporacja po krótkim czasie wybudowała tam swoje główne kwatery. Wieki mijały, Raynor inwestowało w Kothlis coraz większe pieniądze i nagle okazało się, że surowce wyczerpały się. Firma popadła w długi i sprzedała planetę Bothanom. Ci dokończyli kolonizację planety. Na Kothlis powstała m. in. siedziba bothańskiego wywiadu.

Po Deklaracji Nowego Ładu, planeta wpadła w ręce Imperium Galaktycznego i była od tej pory rządzona wspólnie przez imperialnego konsula i radę kolonistów. Imperium nie interesowało się jednak specjalnie planetą, o czym świadczy fakt, że w 3 ABY na jej orbicie powstała baza rebeliancka Kothlis II i działała niezauważenie.

Stacja Kothlis II orbitująca wokół planety.

W tym samym roku, rebeliancka grupa zadaniowa, która wyruszyła z pobliskiej Bothawui, zdołała przejąć plany Drugiej Gwiazdy Śmierci. W jej skład weszli m. in. Dash Rendar, Ace Azzameen i dowódca Luke Skywalker. Po przejęciu komputera z danymi skierowali się do bazy Kothlis II, aby tam rozpracować urządzenie.

Niedługo po przetransportowaniu komputera, w pobliże Kothlis przybyły niszczyciele Avenger i Executor. Darth Vader osobiście dowodził swoimi wojskami podczas próby odzyskania planów. Były to jednak nieudane starania - komputer został wywieziony z Kothlis na pokładzie korwety Razor.

Charakterystyka

Kothlis było czwartą co do kolejności planetą systemu Kothlis. Oświetlała ją czerwona gwiazda Koth'lar. Kothlis był w znacznej części planetą pokrytą wodą. Pozostałą, lądową część, stanowiły w dużej mierze lasy, góry i zabudowa miejska. Stolicą Kothlis było miasto Tal'cara.

Główną gałęzią gospodarki planety był przemysł. Technologia była eksportowana, lecz w zamian, na planetę trzeba było przywozić surowce, których bardzo brakowało po nadmiernej eksploatacji firmy Raynor. Pod względem żywności, świat ten był samowystarczalny.

Ciekawostki

  • Oprócz trzech księżyców, wokół planety krążyło także pole asteroid. Prawdopodobnie było pozostałościami czwartego księżyca. [1]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!