Niech Moc będzie z Wami!Krążownik MC80/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Homeone.jpg
MC80
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Krążownik MC80
Producent: Mon Calamari Shipyards
Rodzaj: Krążownik kalamariański
Specyfikacja techniczna
Długość: 1200 m (standardowo)
Przyspieszenie maksymalne: 1550 G
Prędkość w kosmosie: 60 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1 (zapasowy klasa 9)
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 5402 (w tym strzelcy: 246)
Pasażerowie: 1200
Ładowność: 20 000 t
Przynależność:Krążownik kalamariański MC80 to podstawowy ciężki okręt Sojuszu Rebeliantów podczas galaktycznej wojny domowej. Jednostki tego typu powstawały głównie z kalamariańskich liniowców oraz statków badawczych.

Historia

W zasadzie od samego początku istnienia Sojuszu Rebeliantów w jego szeregach brakowało dużych okrętów bojowych, zdolnych do walki z potężnymi Gwiezdnymi Niszczycielami. O ile myśliwce, frachtowce i mniejsze jednostki liniowe były stosunkowo łatwe do pozyskania, zdobycia czy kupienia, o tyle trudno jest przecież przejąć czy zbudować po kryjomu okręt klasy ciężkiego krążownika. Tak więc przez dłuższy czas grupy rebelianckie nie posiadały jednostek zdolnych mierzyć się z Gwiezdnymi Niszczycielami... Aż do momentu, w którym zawiązano Sojusz i przyjęto do niego także Kalamar.

Jedną z charakterystycznych cech statków i okrętów kalamariańskich jest to, że produkowane są w wyjątkowo zindywidualizowany sposób. Nie tylko ciężkie okręty i ogromne statki pasażerskie, ale i lekkie frachtowce potrafią znacznie różnić się od siebie w obrębie danego typu nie tylko wyglądem, ale i osiągami oraz wyposażeniem. Szczególnie dotyczy to zaś największych spośród jednostek kalamariańskich, które traktowane są wręcz jako dzieła sztuki. Ogromne, nieraz ponad kilometrowej długości luksusowe kalamariańskie liniowce pasażerskie, oraz podobnie olbrzymie statki eksploracyjne były przez wieki dumą i chlubą inżynierów-artystów z Mon Calamari. W obliczu zagrożenia jednak, i po po powstaniu przeciwko siłom Imperium, konieczne okazało się przerobienie tych latających dzieł sztuki na okręty bojowe. Wiązało się to przede wszystkim z dodaniem dużej ilości mało eleganckiego uzbrojenia, dodatkowych pancerzy, generatorów osłon i tym podobnych elementów, znacznie obniżających walory artystyczne i estetyczne okrętów. Nie było to może przyjemne, ale konieczne - zarówno dla bezpieczeństwa samego systemu i planety Calamari, jak i w większej skali - dla zapewnienia siłom Sojuszu szans w walce z flotą imperialną.

Przeróbki statków kalamariańskich dały rebeliantom potężną jednostkę liniową, nie obyło się jednak bez problemów, szczególnie w przystosowaniu tych jednostek do obsługi przez istoty różnych nie-kalamariańskich ras. Systemy sterowania na krążownikach dostosowane są przede wszystkim do obsługi składającej się z Kalamarian - tak więc innym rasom trudno jest na przykład korzystać z monitorów, które wyświetlają informacje tak, by łatwo było je odczytać komuś, kto ma oczy po bokach głowy... Oczywiście wszelkie podobne niedogodności są w miarę czasu usuwane, a systemy zamieniane na bardziej uniwersalne, biorąc jednak pod uwagę permanentnie kryzysową sytuację w finansach Sojuszu, jak również praktyczny brak możliwości wycofania danej jednostki z linii na dłuższy czas - modyfikacje takie są wprowadzane dość powoli. Dlatego też dowódcami okrętów kalamariańskich zostają najczęściej przedstawiciele tej właśnie rasy, a i w załogach najwięcej można naliczyć Kalamarian.

W nomenklaturze wojskowej wszystkim względnie zunifikowanym 'bezskrzydłym' ciężkim krążownikom MC nadano ogólną nazwę typu MC80, od tego też typu wywodził się jedyny w swoim rodzaju krążownik Home One - przez długi czas okręt flagowy admirała Ackbara. Inne znane MC80 to Independence oraz Defiance.

Źródła


MC40a - MC80 - MC80a - MC80b - MC90
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!