Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Krążownik typu Hammerhead

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Endar.jpg
Krążownik typu Hammerhead
Podstawowe dane
Producent: Rendili Hyperworks
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 315 m
Prędkość w kosmosie: 6
Hipernapęd: Klasy 2
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 343 (w tym strzelcy: 43)
Pasażerowie: 400
Ładowność: 4000 t
Przynależność: Republika GalaktycznaKrążownik typu Hammerhead, okreslany też czasem jako fregata typu Hammerhead, a znany również pod potoczną nazwą ryba-młot, lub młotkogłowy, to podstawowa jednostka liniowa Republiki z okresu wojen mandaloriańskich. Okręt ten zaprojektowano jako jednostkę uniwersalną, zdolną działać zarówno w grupie, jak i podejmować indywidualne misje wymagające jednostki o wysokim stopniu autonomiczności. Jego producentem była firma Rendili Hyperworks.

Historia

Okręt ten bywał wykorzystywany jako jednostka flagowa do przewodzenia większym zgrupowaniom floty - a więc to z pokładu tych jednostek wyżsi oficerowie lub Jedi koordynowali działania floty i czuwali nad przebiegiem bitwy. W takim charakterze z krążowników tych korzystano chociażby podczas wojny domowej Jedi, na przykład w trakcie bitwy o Gwiezdną Kuźnię. Jednostki te służyły również jako środek transportu dla dyplomatów czy specjalnych wysłanników Zakonu Jedi.

Jednym z lepiej znanych okrętów tego typu był Endar Spire utracony przez Republikę nad Taris podczas wojny domowej Jedi, co - paradoksalnie - wywołało ciąg zdarzeń prowadzących do uratowania Republiki przed zagrożeniem ze strony Sithów. Do tego typu należał również Harbinger, którego historia mocno splotła się z losami Wygnanej Jedi. Również na pokładzie takiej właśnie fregaty miał miejsce jeden z najsłynniejszych zamachów na dowódców republikańskich w erze wojen mandaloriańskich, w wykonaniu nie mniej słynnego Mandalorianina - Cassusa Fetta.

Jednostki o takim fasonie kadłuba były na przestrzeni wielu lat określane mianem Hammerhead, co sprawiło, że nazwa ta zaczęła być w końcu stosowana raczej jako oznaczenie klasy, niż typu. Zmodyfikowane Hammerheady działały w linii jeszcze podczas nowych wojen Sithów.

Charakterystyka

Krążowniki typu Hammerhead w towarzystwie okrętu typu Inexpugnable.

Krążownik typu Hammerhead był silnie uzbrojony i opancerzony. Mógł skutecznie poradzić sobie z większością standardowych jednostek wojennych swoich czasów. Jego uzbrojenie składało się z turbolaserów do walki z okrętami wroga oraz z szeregu lekkich działek laserowych przystosowanych do zwalczania mniejszych celów - myśliwców lub kanonierek. Dodatkowo na pokładzie przenosić mógł eskadrę myśliwców typu Aurek, dwa promy typu Ministry oraz ewentualne jednostki pomocnicze. Okręt wyposażono w rozbudowany system łączności oraz wygodne kajuty mieszkalne dla gości, a także zaawansowane centrum medyczne pozwalające na leczenie rannych nie tylko z własnej załogi. Największą wadą tych maszyn było natomiast niedostosowanie ich systemu informacji bojowej do koordynowania działań formacji obejmujących kilkadziesiąt lub więcej okrętów. Dla takich sytuacji (a więc na przykład do walnych bitew około planetarnych z licznym przeciwnikiem) Republika przygotowała specjalną jednostkę koordynującą - okręt typu Inexpugnable, będący w stanie kontrolować prowadzenie ognia przez 64 Hammerheady.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!