Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kryształ do broni świetlnej

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Kryształy były naturalnymi kamieniami, występującymi w różnych miejscach w galaktyce. Niektóre z nich posiadały specyficzne właściwości, które umożliwiały leczenie ran czy też stosowanie ich w broni świetlnej. Mogły decydować o sile, kolorze i innych cechach ostrza.

Znane kryształy

Niektóre kryształy były cennymi artefaktami, które miały różne, o wiele potężniejsze właściwości. Oto niektóre z nich:
 • Solari był połyskującym na biało legendarnym kryształem będącym jednocześnie artefaktem jasnej strony Mocy. Tylko zwolennicy światła mogli się nim posługiwać. Był kryształem bardzo potężnym i potrafił wyczuć u użytkownika, kiedy wstępuje w niego gniew. Gdy użytkownik zbliży się nieco do ciemnej strony kryształ natychmiast przestaje działać, a jeśli jest on umieszczony jako kryształ główny, to psuje się cały miecz świetlny. Gdy mistrz Jedi Ood Bnar po swej tysiącletniej służbie w zakonie postanowił zmienić cykl swojego życia i oddał kryształ Solari najbardziej obiecującej uczennicy - Shaeli Nuur. Gdy młoda padawanka zginęła zaraz po Wielkim Polowaniu słuch zaginął po starożytnym artefakcie. Dopiero w 3956 BBY pozbawiony pamięci Revan odnalazł kryształ.
 • Kaiburr był kryształem pochodzącym z planety Mimban, z świątyni Pomojemy. Po zamontowaniu w mieczu świetlnym poprawiał hart ducha i instynkt, a także potrafił leczyć rany.
 • Serce Obrońcy było kryształem możliwym do zamontowania w broni świetlnej. Zbudowany z nieznanych minerałów tworzył cudowny kształt. Jedi wierzyli, że ów kryształ w czasie zawieruchy objawi im się i wyprowadzi z mroku. Natomiast Sithowie wierzyli, że kryształ zaginął, a ten, kto go odnajdzie będzie miał ułatwioną dominację. Suvam Tan przeprowadził analizę, jednak nie udało mu się odkryć, co to za minerał. Twierdził, iż Serce Obrońcy żyje własnym życiem. Zamontowany w mieczu dawał jasnoniebieskie ostrze.
 • Opończa Mocy była kryształem skonstruowanym przez Suvama Tana ze szczątków pradawnego artefaktu nieznanego pochodzenia, który rodianin znalazł w ruinach świątyni Exara Kuna na czwartym księżycu planety Yavin Prime. Nie wiadomo jednak, czy ów artefakt był wykorzystywany przez Sitha. Zamontowany w mieczy świetlnym jako kryształ główny dawał ciemnopomarańczowe ostrze.
Inne kryształy były wykorzystywane wyłącznie w celach dedukcji i treningu, ale również dla dojrzałych i wyszkolonych mistrzów Jedi. Były to najczęściej kryształy adegańskie, ale wykorzystywano w tych celach także inne. Kryształy adegańskie mogły zazwyczaj być wykorzystywane zarówno jako kryształy podstawowe, jak i skupiające (dodatkowe).
 • Katracyt, Relacyt i Danit były kryształami o bardzo podobnych właściwościach, używanymi najczęściej jako kryształy do mieczów treningowych.
 • Mephit był kryształem, jedynym z pośród kryształów adegańskich, który mógł być zamontowany w mieczu świetlnym jako kryształy skupiające.
 • Pontyt był najrzadszą odmianą kryształu adegańskiego. Wytwarzają wokół siebie łagodną, uspokajającą aurę, co uprawdopodobnia to, że wykorzystywali go zazwyczaj rycerze Jedi.
 • Bondar był kryształem, który po zamontowaniu w mieczu świetlnym wytwarzał migoczące i pulsujące ostrze. Użytkownik uwalniał z siebie część swojej złej energii, jednocześnie przekazując ją przeciwnikowi. Najczęściej wykorzystywany w mieczach treningowych.
Pozostałe kryształy były montowane w niemal każdej broni świetlnej. Oto niektóre z nich:
 • Sapith był skrystalizowaną substancją wydalaną co 11 lat przez zmarłego czerwia Volice pochodzącego z planety Lwhekk. Kryształ powoduję większą intensywność ostrza i swobodniejszą kontrolę miecza.
 • Opila był kryształem, który można było znaleźć w polu asteroid w układzie Fyrth. Zwiększał siłę ostrza i wydawał się zwiększać szybkość cięć.
 • Firkrann był kryształem pochodzącym z Rafy V. Wytwarzał zjonizowany promień ostrza ułatwiający walkę i bardzo skutecznym przeciw droidom.
 • Luxum był kryształem możliwym do zamontowania w broni świetlnej. Pochodził z Ambrii. Była to planeta skażona ciemną stroną, do czasu, aż na planetę przybył mistrz Jedi Thon. Poszedł nad jezioro Natth i długo medytował. W skutek ów długiej medytacji powstał kryształ Luxum. Kryształ używany w broni świetlnej powodował u użytkownika zwiększenie precyzji i powiększał obrażenia u robotów.
 • Rubat był kryształem pochodzącym z planety Phemis. Znacznie poprawiał koncentrację u użytkownika.
 • Sigil był kryształem pochodzącym z układu tej samej nazwy. Miał wysoką wartość ze względu na właściwości ostrza. Wytwarzał oślepiająco jasny, palący promień, który powodował ciężkie obrażenia. Również zwiększał obrażenia po ataku za pomocą błyskawic mocy.
 • Jenruax był kryształem, oszlifowaną odmianą kryształu Opila. Zamontowany w mieczu świetlnym sprawiał, że broń stawała się lżejsza i walczyło się nią znacznie szybciej.
 • Phond był kryształem, rzadkim skutkiem ubocznym produkcji niektórych stopów objawiający się wiązaniem się ze sobą wytopionych zanieczyszczeń pod wpływem nieoznaczonego czynnika zewnętrznego. Ostrze skupiane przez ten kryształ płonęło wewnętrznym ogniem.
 • Damind był kryształem pochodzącym z pustyni planety Daminia. Zamontowany w mieczu świetlnym dawał dłuższe i szersze ostrze.
 • Nextor był kryształem wydobywanym z gór planety M'haeli. Po zamontowaniu w mieczu świetlnym wytwarzał migoczące ostrze znacznie zwiększające siłę, oraz poprawiał u użytkownika precyzję.
 • Upari był kryształem wydobywanym zazwyczaj z zalesionych planet. Był niezwykle kruchy i zazwyczaj tylko mistrz Jedi potrafił go zamontować. Po wbudowaniu go w miecz wytwarzał ostrze, które znacznie zwiększało siłę miecza.

Źródła

Jaskinia kryształów na mroźnej planecie Ilum.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!