Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kryształ syntetyczny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Kryształy syntetyczne wykorzystywane były w mieczach świetlnych w sytuacjach, kiedy posiadacz tej broni nie mógł lub nie chciał użyć kamienia naturalnego. Wykorzystywali je zazwyczaj Sithowie, jednak kryształ taki miał w swoim mieczu również Luke Skywalker.

Charakterystyki

Kryształ syntetyczny uzyskiwało się przez wypalenie i sprasowanie w specjalnym piecu, a później precyzyjne wyszlifowanie go tak, aby jego regularna budowa pozwalała na wykorzystanie go w roli ogniwa skupiającego w mieczu świetlnym. Proces ten był o tyle trudny, że błąd w sztuce mógł doprowadzić do zniszczenia kryształu w trakcie pracy miecza - czy to przy pierwszym włączeniu, czy dopiero po jakimś czasie, na przykład w momencie większego wydatkowania energii, a w rezultacie do eksplozji broni i potencjalnie poważnych obrażeń u jej użytkownika.

Użytkownicy

Przez tysiąclecia istnienia Zakonu Jedi, rycerze preferowali korzystanie z kryształów pochodzących z naturalnych źródeł. Sithowie natomiast zazwyczaj mieli problemy z dostępem do takich źródeł, stąd też tworzyli kryształy syntetyczne. Z czasem doprowadzili technologię ich tworzenia na bardzo zaawansowany poziom. Siła ostrza broni Sithów mogła być nieco większa od standardowej, właśnie dzięki stworzeniu odpowiedniego kryształu. Niektórzy Sithowie umieli również przy użyciu ciemnej strony wprawiać taki kryształ w rezonans, co ułatwiało im spojenie się z ciemną stroną Mocy i zwiększało ich zajadłość w walce. Kryształy Sithów dawały zazwyczaj czerwony kolor ostrza miecza.

Luke Skywalker, po utracie miecza świetlnego swojego ojca podczas pojedynku w Mieście w Chmurach, korzystając z zapisków Obi-Wana Kenobiego znalezionych na Tatooine stworzył syntetyczny kryształ do swojej nowej broni. Ten nadawał ostrzu miecza zielony kolor.

Źródła


Kryształy wykorzystywane w mieczach świetlnych
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!