Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kul Teska

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kul Teska.jpg
Kul Teska
Data i miejsce śmierci: Pomiędzy 22 a 19 BBY, Behpour
Miejsce pochodzenia: Skako
Rasa: Skakoanin
Kolor oczu: Jedno zielone, drugie czarne
Przynależność:
Kul Teska to skakoański wojownik Separatystów oraz naukowiec Unii Technokratycznej. Brał udział w wojnach klonów, w bitwach o Jumę 9 oraz o Behpour.

Biografia

Ten fragment artykułu wymaga poszerzenia o: już istniejący tekst należy znacznie poszerzyć o bardziej szczegółowy opis przebiegu zdarzeń i kontekst sytuacyjny.

Początki

Kul Teska pochodził z planety Skako. Początkowo był naukowcem Unii Technokratycznej, jednak musiał z niej odejść, po tym, jak jego kombinezon został uszkodzony. Po dokonaniu napraw, wzbogacił go w różne elementy uzbrojenia, stając się cyborgiem. Nieco później stworzył superbroń, grawitacyjną polaryzację światła. Dooku wynajął Teskę i pozwolił mu kontynuować swoje działania w bazie Unii Technokratycznej na księżycu Naboo, Behpourze.

Kradzież duplikatu superbroni

Gdy superbroń była gotowa do testów, jej dwa duplikaty miały zostać przetransportowane na księżyc Behpour. Jednakże łowca nagród, Cad Bane, dostał się na pokład fregaty, kradnąc jedną ze skrzynek, zawierającą rdzeń urządzenia. W celu zatarcia śladów, łowca wysadził w powietrze drugą skrzynkę, a uszkodzona fregata uderzyła w planetę, tworząc nietypowe anomalie grawitacyjne.

Atak na stację

Kul Teska wysadza materiały wybuchowe.

W poszukiwaniu ważnej dla niego części, cyborg zaatakował stację Juma 9 wraz z setkami droidów. Obiekt jego poszukiwań emitował specyficzną sygnaturę, dzięki której mógł namierzyć swoją własność. Teska zaminował wiele miejsc, w tym kapsuły ratunkowe. Kiedy siły Separatystów zajmowały walką klony, Teska przeniknął do pokoju komunikacyjnego i namierzył swój cel na Ryloth. Cyborg skontaktował się z Dooku i poprosił go, żeby resztki sił Konfederacji na Ryloth odwracały uwagę Republiki. Gdy Kul chciał opuścić pomieszczenie, do pokoju przybyli Obi-Wan Kenobi i Plo Koon, chcąc go aresztować, jednak Skakoan zagroził, że wysadzi materiały wybuchowe. Jedi opuścili miecze, jednakże łowca nagród doprowadził do eksplozji i uciekł. Obi-Wan i Plo dogonili go, jednak znów zagroził eksplozją. Jednakże, zanim zdążył ją spowodować, Kenobi wytrącił Mocą detonator. Rozpoczęła się walka. Teskę wspierały droidy typu Spenkuler, jednak zostały szybko zniszczone. Po zaciętej walce łowca został pokonany i uderzył w okno, trafiając w próżnię i powodując dekompresję. Kenobi i Koon zdołali się uratować, lecz stracili swoje miecze. Tymczasem cyborg odleciał na Ryloth.

Odnalezienie rdzenia

Jedi kontra Teska.

Po dotarciu na Ryloth, Teska spotkał Bane'a oraz dwóch Jedi, Anakina Skywalkera i Ahsokę Tano. Po krótkiej dyskusji cyborg przyciągnął liną swoją własność, jednak Anakin zatrzymał Mocą, a następnie wrzucił superbroń do statku Durosa. Bane próbował uciec, lecz Ahsoka mu to uniemożliwiła. Następnie Teska rozpoczął walkę z Jedi. Po krótkim czasie uwięził ich wewnątrz pola energii. Wtedy przybyli Rex i Boomer. Po wymianie strzałów z klonami łowca uznał, że czas się wycofać i aktywował pole siłowe, które miało zgnieść Anakina i jego padawankę. Klony musiały wybrać pomiędzy próbą zabicia Teski a ratowaniem Jedi. Postanowili pomóc Ahsoce i jej mentorowi, pozwalając uciec Tescę, który udał się na Bephour.

Porwanie senator Amidali i śmierć

Śmierć Kula Teski.

Zaraz po przybyciu na Behpour, Teska porwał senator z Naboo, Padmé Amidalę. Powiesił ją za ręce i zajął się uruchamianiem superbroni. W pewnym tuż przy nim pojawił się Skywalker. Cyborg od razu zagroził, że zabije więźnia. Gdy rozmawiał z Anakinem, Ahsoka próbowała za pomocą Mocy przenieść senator w bezpieczne miejsce. Jednak łowca domyślił się, co planuje, i zaatakował ją. Wtedy Anakin uwolnił Padmé i polecił jej unieruchomić superbroń, po czym przyłączył się do Ahsoki. Po zaciętej walce przybył Bane, niszcząc plecak odrzutowy cyborga, który musiał pozostać na platformie. Teska myślał, że wygra, lecz został wrzucony do grawitacyjnej wiązki co spowodowało uszkodzenie jego kombinezonu i natychmiastową śmierć.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Kula Teski.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!