Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Liberty (typu Venator)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Liberty Venator.jpg
Liberty
Podstawowe dane
Producent: Kuat Drive Yards
Model: Gwiezdny niszczyciel typu Venator
Rodzaj: Gwiezdny niszczyciel
Specyfikacja techniczna
Różne
Załoga:
Przynależność: Republika GalaktycznaLiberty (Wolność) to gwiezdny niszczyciel typu Venator. Był okrętem dowodzenia mistrzyni Jedi Aayli Secury.

Historia

W czasie wojen klonów, Liberty wraz z kilkoma innymi niszczycielami wracał ze stoczonej bitwy. Przelatując przez system Quell, flota pod wodzą mistrzyni Secury natrafiła na okręty Separatystów. Wróg miał przewagę liczebną i większą siłę ognia. Jednostki Konfederacji otworzyły ogień do floty Republiki. Wszystkie Venatory zostały ciężko uszkodzone. Wiedząc, że nie wygra, Secura wysłała do znajdującej się w pobliżu floty Anakina Skywalkera prośbę o pomoc.

Gdy przybył Skywalker, droidy rozpoczęły abordaż okrętu Liberty. Skywalker wraz z padawanką i oddziałem klonów, kanonierkami LAAT przedostali się na płonący niszczyciel i pomogli zniszczyć atakujące droidy. Liberty był tak uszkodzony, że zaczął się rozpadać i spadać z orbity. Ci, którzy przeżyli walkę na pokładzie, udali się do kapsuł ratunkowych, albo na statek konsularny, który oczekiwał w głównym hangarze na ewakuujący się personel. Chwilę potem niszczyciel został rozniesiony na kawałki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!