Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Lwhekk/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Lwhekk.jpg
Lwhekk
Astrografia
Region: Nieznane Regiony
Sektor: Gromada gwiezdna Ssi-ruuków
Układ: Ssi'kaat
Pozycja w układzie: 6
Gwiazda: Ssi'kaat
Księżyce: Kilka tuzinów
Długość dnia: 32h
Długość roku: 344 lokalne dni
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Gorący i wilgotny
Grawitacja: Standardowa
Dominujący krajobraz:
  • Dżungla
  • Miasta
  • Wulkany
  • Oceany
Społeczeństwo i inne
Języki: Ssi-ruuvi
Ludność: 10 000 000 000
Struktura demograficzna:
Import: Źródła energii
Eksport: Ksaa i ftt (tylko do innych światów Ssi-ruuvi)
Przynależność:
Lwhekk to planeta będąca domem dla Ssi-ruuków i stolicą ich Imperium Ssi-ruuvi, umiejscowiona w odległej od centrum galaktyki gromadzie gwiezdnej.

Ogólna charakterystyka

Świat ten leżał pośrodku gromady gwiezdnej Ssi-ruuków, w układzie Ssi'kaat. Miał jedną gwiazdę i kilka tuzinów niezamieszkanych księżyców, z powodu których często dochodziło na planecie do zaćmień.

Powierzchnię w większości pokrywała dżungla, której Ssi-ruukom nie udało się poświęcić, dlatego ze względu na swoje przekonania religijne była dla nich nie do zamieszkania. Trzy główne kontynenty usiane były pasmami górskimi. Aktywność wulkaniczna trwała nieprzerwanie - w wilgotną i rozrzedzoną atmosferę wyrzucane były drażniące i gryzące opary.

Miasta

Praktycznie każdy skrawek ziemi, poświęcony przez kapłanów Ssi-ruuvi, był zabudowany wysokimi strukturami złożonymi z iglic. Chociaż pozornie kruche, budynki te w większości były odporne na ruchy tektoniczne oraz aktywność wulkaniczną. Miasta Ssi-ruuków były zbudowane z pewnym zmysłem estetycznym, rażąc różnokolorowymi wzorami.

Na każdym kontynencie znajdował się duży gwiezdny port, wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów wojskowych. Przy każdym kosmoporcie istniała też fabryka komponentów do statków kosmicznych, jednak same okręty były składane w stoczniach, które Ssi-ruukowie pobudowali na powierzchniach księżyców okrążających planetę.

Rejony miejskie miały ponadto duże rezerwaty ujarzmionej dżungli, które były wykorzystywane przez Ssi-ruuków jako parki.

Na planecie znajdował się również Cree'n'aak, czyli imperialny pałac o wysokości kilometra i setkach kilometrów sześciennych, leżący na północnym kontynencie. Była to siedziba Jego Potęgi Shreeftuta oraz setek tysięcy jego zwolenników, centrum militarne, komputerowe i informacyjne.

Zanieczyszczenia

W dżunglach królowały wielkie, dzikie drapieżniki. Mimo to, wiele porośniętych dżunglą rejonów zostało przez tysiąclecia mocno zanieczyszczonych w wyniku składowania w nich toksycznych odpadów. W takie odstępy wysyłani byli brązowi Ssi-ruukowie nie będący niewolnikami - niewielu z nich udawało się długo przeżyć.

Zarówno powierzchnia, jak i woda oraz atmosfera Lwhekk - niegdyś "oszałamiająco pięknego" - została mocno zanieczyszczona w wyniku intensywnej działalności przemysłu ciężkiego Ssi-ruuvi. Przyczyn należy też szukać w szybkim wyczerpywaniu się surowców naturalnych i braku energii - w ciągu wieków Ssi-ruukowie przetestowali wiele eksperymentalnych systemów energetycznych. W późniejszych czasach i tak większość z nich była bezużyteczna, jednak ich skutki - radioaktywne odpady i najróżniejsze chemiczne toksyny - można było odczuwać przez wiele kolejnych lat.

W przeszłości Ssi-ruukowie próbowali coś z tym zrobić. Poprzedni władca wprowadził program ochronny dla planety, aby zredukować wzrastające w szybkim stopniu zanieczyszczenie. Przez jakiś czas widać było stopniową poprawę. Jednak gdy około 100 lat przed bitwą o Bakurę do władzy doszedł inny Ssi-ruuk, tytułujący się później jako Jego Potęga Shreeftut, program został wstrzymany, a planeta zatruwana jak dawniej. W czasach bitwy o Bakurę obecna władza nie zrobiła nic w kierunku poprawy środowiska naturalnego na Lwhekk; nie wiadomo czy dlatego że nie chciała, czy nie mogła.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!