Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lyshaa

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lyshaa.jpg
Lyshaa
Data i miejsce śmierci: 22 BBY
Rasa: Zeltronka
Kolor włosów: Purpurowe
Kolor oczu: Purpurowe
Lyshaa była Zeltronką żyjącą w erze upadku Republiki. Przed wybuchem wojen klonów zabiła rycerza Jedi Fe Sun, padawankę Shaak Ti. Została za to ukarana więzieniem. Zginęła podczas bitwy o Brentaal IV.

Biografia

Przed wojnami klonów

Nieznana jest ani data, ani miejsce urodzenia Lyshy. Jako Zeltronka, od najmłodszych lat czuła się nieszanowana i postrzegana tylko jako manipulantka. W nieokreślonym czasie zabiła swoją rodzinę, lecz nie wiadomo, z jakiego powodu. Później wkroczyła na ścieżkę dalszej zbrodni, czego owocem było zabójstwo Fe Sun. Wiedziała, że taki czyn da jej szacunek, którego pragnęła. Mistrzyni zabitej Jedi, Shaak Ti odnalazła jednak Lyshę i postawiła przed sądem. Zeltronka została skazana na więzienie. Karę miała odbyć na planecie Brentaal IV.

Wojny klonów

Przebywała tam aż do 22 BBY, razem z Sagoro Autemem, Quinlanem Vosem i Ryykiem. W piątym miesiącu wojen klonów, na planecie wybuchło powstanie Shogara Toka, wspomagane przez wojska Separatystów. Republika wysłała wtedy w odpowiedzi armię klonów dowodzoną przez czterech Jedi, aby uspokoić sytuację. Doprowadziło to do krwawej batalii na powierzchni planety.

Chaos bitewny wykorzystała Lyshaa, która razem ze swoimi towarzyszami, czyli Ryykiem i Sagoro zdołała wszcząć bunt w więzieniu. Nie wiadomo jednak, czy zakończyłby się on sukcesem, gdyby nie to, że w jego trakcie do więzienia przybyła Shaak Ti wraz z kilkoma żołnierzami, gdyż musiała się wycofać z pola walki. Wspólnymi siłami pokonali strażników. Wtedy to Lyshaa i Shaak Ti dostrzegły, że przypadkowo walczyły razem po jednej stronie.

Spotkanie z Shaak Ti.

Było jednak jasne, że Togrutanka nie może tak po prostu puścić więźniów wolno. Zdecydowała się postawić im ultimatum: wolność w zamian za pomoc. Chciała z ich wsparciem przedostać się do fortecy Shogara Toka i zniszczyć kluczowe instalacje. Początkowo buntownicy nie chcieli się zgodzić, ale ostatecznie przekonał ich argument, że na planecie grozi im niebezpieczeństwo od strony wrogo nastawionej do nich ludności tubylczej. Zgodzili się na współpracę z Shaak Ti.

Lyshaa przedyskutowała jeszcze sprawę z Sagoro, podczas gdy Shaak Ti poszła uwolnić znajdującego się w izolatce Quinlana Vosa, który ukrywał się pod pseudonimem Korto Vos. Gdy to uczyniła, cała grupa wyruszyła w kierunku fortecy wroga. Lyshaa w międzyczasie co trochę szydziła z Togrutanki wyśmiewając ją i jej padawankę, jednocześnie próbując wpłynąć na jedynego ocalałego klona. W pewnej chwili całą grupę zaatakował scrange. Shaak Ti zdołała go pokonać, ale Ryyk zginął. Wtedy to Jedi uznała, że czas się podzielić i poszczególnym członkom przydzieliła ich zadania. Lyshaa miała pójść razem z nią, aby pojmać Shogara Toka.

Lyshaa policzkuje Shaak Ti.

Zeltronka i Togrutanka zmierzały ku fortecy wroga. W pewnej chwili dotarły one do jakiegoś korytarza, który miał na ścianach białe otwory. Shaak Ti przestrzegła Lyshę, by do niego nie wchodziła, lecz ta zignorowała ostrzeżenie nie wierząc w szczere intencje Jedi. Wchodząc aktywowała pułapkę i z białych otworów zaczęły strzelać wiązki lasera. Shaak Ti ryzykując własne życie ocaliła Zeltronkę, a następnie siebie. Lyshaa dalej jednak nie wierzyła Togrutance. Posądziła ją, że ta chciała ją zabić. Gdy Jedi zaczęła się tłumaczyć, Lyshaa nie wytrzymała i spoliczkowała ją. W odwecie została rzucona przy użyciu Mocy na ziemię. Po chwili uspokoiła się i razem z Shaak Ti kontynuowały podróż.

W końcu, dotarły one do prywatnych apartamentów Shogara i tam na niego czekały. Po jakimś czasie przywódca Separatystów przybył. Zastał wtedy Lyshę leżącą na jego łóżku. Zeltronka bez problemu uwiodła go, a wtedy do akcji wkroczyła Shaak Ti i zaczęła działać na Shogara sztuczkami myślowymi, aby przy ich użyciu przekonać go do poddania się. Lyshaa zdradziła wtedy Jedi i strzeliła do niej z blastera. Shaak Ti nie zdążyła się zasłonić mieczem świetlnym i trafiona w bok padła martwa. Wtedy to Zeltronka wyjaśniła zdezorientowanemu Shogarowi, jaka jest sytuacja, mówiąc mu o sabotażystach, a również o tym, że przechodzi na jego stronę.

Śmierć Lyshy.

Gdy zaczęła rozmawiać z Shogarem na temat ich planów na przyszłość, nagle Shaak Ti wstała i rzuciła się na nich z mieczem świetlnym. Okazało się, że wcale nie była martwa, a jedynie zraniona. Natychmiast odepchnęła Mocą Zeltronkę i rozpoczęła walkę z Shogarem. Po pewnej chwili słychać było wybuchy. Oznaczało to, że pozostali członkowie grupy zdołali wykonać zadanie, jakim było zniszczenie tarczy planetarnej i działa jonowego Separatystów. Shogar przegrał, ale chciał jeszcze zabić Shaak Ti. Lyshaa w tym czasie zaczęła się dopiero zbierać po ataku Togrutanki. Gdy zauważyła, że Shaak zdołała zabić Shogara, zdecydowała się uciekać. Robiła to jednak nieśmiało negocjując z Jedi, ale cały czas kierując się ku wyjściu. W końcu Togrutanka powiedziała, że skoro Zeltronka ją zdradziła, to ich umowa przestała być ważna i musi wrócić do więzienia. Wtedy, Lyshaa dotarła już do drzwi. Shaak Ti dostrzegła, co jest po drugiej stronie i przestrzegła ją, aby się nie ruszała. Lyshaa ponownie nie uwierzyła w dobre intencje Jedi. Przebiegła przez drzwi nieświadoma, że wpada w komorę burzy laserowej. Po chwili dziesiątki strzałów podziurawiły jej ciało zabijając ją na miejscu.

Wygląd, charakter i umiejętności

Purpurowe oko Lyshy z widoczną blizną na łuku brwiowym.

Lyshaa miała różową skórę i wręcz idealną sylwetkę, co było charakterystyczne dla Zeltronów. Jej włosy, oczy i usta miały purpurową barwę. Jej charakterystycznym znamieniem była blizna pozostała po ranie ciętej zaczynająca się nad prawym łukiem brwiowym, przechodząca przez niego i kończąca się na policzku. Nie wiadomo, przy jakiej okazji została w taki sposób zraniona.

Zeltronka była bardzo ambitna, ale również okrutna i pozbawiona skrupułów. Zabiła swoją rodzinę i nie dostrzegała w tym czynie niczego złego. Podobnie sprawa miała się z Fe Sun. Po jej śmierci szydziła z niej przy Shaak Ti. Wyśmiewała ją i jej mistrzynię. Była ponadto nieufna i zdradziecka. Nie wierzyła w dobre intencje Shaak Ti wobec niej, nawet po tym gdy mistrzyni Jedi uratowała jej życie. Zdradziła ją nawet na rzecz Separatystów.

Lyshaa znakomicie posługiwała się pistoletem blasterowym. Była ponadto zdolną manipulantką, co udowodniła na przykładzie Shogara Toka.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Lyshy.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!