Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!MC40a

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
CRL-XWA.jpg
Krążownik kalamariański MC40a
Podstawowe dane
Producent: Mon Calamari Shipyards
Rodzaj: Krążownik kalamariański
Specyfikacja techniczna
Długość: 500 m
Silniki: 3 silniki jonowe
Przyspieszenie maksymalne: 4 MGLT/s
Prędkość w kosmosie: Ponad 60 MGLT
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 5402 (w tym strzelcy: 246)
Pasażerowie: 1200
Ładowność: 20 000 ton
Przynależność:MC40a (znany również jako lekki krążownik kalamariański MC40a) to jeden z silniejszych typów okrętów rebelianckich średniej klasy, używanym później przez Nową Republikę.

Charakterystyka i zastosowanie

MC40a były konwertowane z okrętów badawczo-eksploracyjnych i im podobnych przez Kalamarian. Jednostki te porównywalne były pod względem osiągów z fregatą Nebulon-B, a główna różnica była taka, że ze względu na swoje pochodzenie były lepiej przystosowane do samodzielnych działań bez kontaktów z flotą, mając odpowiednie materiały potrzebne do życia i funkcjonowania. Ponadto na pokładach przenosiły wystarczającą ilość myśliwców, by przeprowadzać samodzielne akcje przeciw konwojom czy mniejszym bazom i instalacjom orbitalnym. Z reguły były wysyłane na dalekie patrole w rzadko zamieszkane obszary, lub też wyznaczane do samodzielnych misji przeciwko określonym celom imperialnym.

Tańszy, łatwiejszy i szybszy w produkcji niż większe krążowniki serii MC80, ten okręt był w stanie spełniać większość ich zadań, w których nie była wymagana siła ognia ciężkich krążowników. MC40a był uzbrojony lepiej od fregat czy korwet, jego wadą była jednak słaba moc pojedynczych turbolaserów. W przypadku, gdy zachodziła taka konieczność, MC40a potrafił co prawda swojego przeciwnika dosyć mocno i poważnie poturbować, jednak miewał problemy w pokonaniu jednostki klasy standardowego imperialnego krążownika. Z tego względu dowódcy MC40a woleli wykorzystywać w boju posiadane na pokładach myśliwce, pozostając z okrętem w bezpiecznej odległości od cięższych jednostek i instalacji wroga.

Znane jednostki

Źródła


MC40a - MC80 - MC80a - MC80b - MC90
SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!