Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Manda'Yaim - Polska Społeczność Mandalorian

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Manda'Yaim.
Manda'Yaim - Polska Społeczność Mandalorian, znana też pod krótszą nazwą Manda'Yaim, bądź samo M'y to organizacja fanowska założona końcem października 2007 roku. Głównym obszarem zainteresowania organizacji są Mandalorianie, jej nazwa pochodzi z Mando'a i tłumaczyć można ją jako "dom Mandalorian".

Historia

Screen strony Manda'Yaim z przykładowym, związanym z Biblioteką Ossus newsem.
Organizacja została założona pod koniec października 2007 roku, dokładna data pozostaje jednak nieokreślona. Na potrzeby rocznic i podobnych spraw, jako datę założenia przyjęto dzień 29 października. Trójką założycielską byli Immo, Valara oraz Heavy Metal Mando, w dniu dzisiejszym jednak żaden z nich nie jest już członkiem organizacji. Obecnie osobami z najdłuższym stażem, które dołączyły zaraz po powstaniu, są X-Yuri oraz Faultfett.

Od powstania w 2007 do marca 2010 organizacja pozostawała w stanie pół-jawności, jej strona pozostawała dostępna jedynie dla członków, jednak samo istnienie M'y nie było ukrywane, między innymi przewijając się w rozmowach na forach i podczas konwentów. Oficjalna reklama organizacji i zapowiedź otworzenia strony miała miejsce podczas Pyrkonu w Poznaniu, sama strona otwarta dla zwiedzających została w poniedziałek po konwencie, 29 Marca.

Od powstania organizacji do kwietnia 2012 roku funkcję Mandalora pełnił Immo, w tymże kwietniu jednak nastąpiła zmiana władzy i nowym przywódcą został X-Yuri, jego poprzednik otrzymał natomiast symboliczny przydomek Mandalor Założyciel.

Pełen spis pokazujący kto kiedy dołączył, awansował oraz aktualną listę członków i tym podobne informacje znaleźć można na łamach serwisu, w odpowiednich zakładkach.

Struktura

Główny podział istniejący w M'y to ten na rangi. Jest on stosunkowo prosty i ograniczony do pięciu rang - Mandalora oraz Dowódców którzy wspólnie tworzą KEDIN, organ dowodzący, wspomagających ich Weteranów, stanowiących większość Mandalorian oraz nowo przyjętych i jeszcze nie awansowanych Rekrutów. Aktualną listę członków zobaczyć można na stronie organizacji.

Oprócz tego istnieją dwa inne podziały - geograficzny, na szereg twierdz grupujących członków mieszkających blisko siebie, oraz podział na korpusy, grupujący osoby zainteresowane podobnym rodzajem aktywności. Podział ten jest dość luźny, pola działalności się przenikają i zazębiają. W chwili obecnej istnieją cztery korpusy: Inżynieryjny, którego działalność dotyczy wszelkiego maści tworzenia kostiumów i rekwizytów do nich, Opowiadaczy, którzy zajmują się szeroko rozumianym dbaniem o zachowywanie i rozpowszechnianie wiedzy o Mandalorianach, Wojownicy których polem działalności są gry, zarówno te komputerowe, konsolowe jak i RPG czy karciane. Ostatnim, najnowszym z istniejących jest korpus Najeźdźców którego działalność skupia się na tworzeniu atrakcji na konwentach, festiwalach fantastyki i przy podobnych okazjach.

Działalność

Poza szeroko rozumianą wewnętrzną integracją osób o wspólnej pasji, spora część działalności i aktywności Manda'Yaim kierowana jest na zewnątrz. W ramach samej biblioteki Ossus ich działalność widoczna jest w ramach Portalu mandaloriańskiego, starają się oni bowiem poprzez uzupełnianie biblioteki rozpowszechnić wiedzę o tejże frakcji. Oprócz tego w ramach zewnętrznej internetowej działalności wyróżnić można zorganizowanie na Bastionie Polskich Fanów Star Wars Tygodnia Mandaloriańskiego a także przygotowanie wraz z JO atrakcji związanych z Dniem Dziecka w 2012 roku.

Sama strona Manda'Yaim jest bogatym źródłem informacji na wiele związanych z Mandalorianami tematów, stale rozwijanym. Oprócz nieustannie dostarczanych newsów, znaleźć na niej można rozbudowany słownik Mando'a, zbiór cytatów, opisy gier, gadżetów oraz twórców związanych z gwiezdnymi wojnami, opublikowano na niej także wiele rozmaitych tłumaczeń. Nie brak też na niej twórczości typowo fanowskiej, jak opowiadania, prace graficzne czy publicystyka. Na stronie i forum można znaleźć też informacje pomagające w stworzeniu własnego kostiumu.

Członkowie Manda'Yaim podczas Pyrkonu 2014 (w tle widoczny obóz).
Członkowie M'y udzielają się też na żywo w spotkaniach fanowskich i na konwentach. W ramach tej aktywności oprócz samej integracji z innymi fanami prowadzą oni prelekcje na rozmaite, mniej lub bardziej mandaloriańskie tematy które można podzielić na dwie zasadnicze grupy, te związane z aspektem wiedzowym dotyczącym Mandalorian w uniwersum oraz te przybliżające tajniki tworzenia własnej zbroi. Oprócz tego przebierają się oni w mandaloriańskie kostiumy (choć nie tylko) i w ten sposób urozmaicają imprezy, czasem rozkładają także cały swój obóz, co miało dotychczas miejsce na StarForce 2013 w Toruniu oraz na Pyrkonie 2014 w Poznaniu.

Członkowie Honorowi

Oprócz regularnych członków, których podział rangowy opisany został powyżej, w Manda'Yaim istnieje także ranga Członka Honorowego, przeznaczona dla osób które w jakiś sposób wniosły coś istotnego i pozytywnego w rozwój Mandalorian. Obecnie lista takowych członków liczy pięć osób:

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!