Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mandragora

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Logo Mandragory

Mandragora jest polskim wydawnictwem powstałym w 2001 roku, specjalizującym się w komiksach. Jego założycielem i szefem jest Przemysław Wróbel. W 2005 roku wydawnictwo zaczęło publikować komiksy z serii Gwiezdne wojny.

Chociaż fani wysuwali wiele zastrzeżeń odnośnie tłumaczenia komiksów, doceniano relatywnie niską cenę, jaką wydawnictwo żądało za jeden zeszyt - pięć złotych - a także podobieństwo w formie do oryginalnych wydań.

W drugim i trzecim kwartale 2007 roku przedstawiciele Mandragory zaprzestali odpowiadać na pytania czytelników. Stare komiksy zaczęły się pojawiać na wszelkiego rodzaju wyprzedażach w cenie dużo niższej niż detaliczna. Dla wielu był to sygnał, że firma niedługo ogłosi upadłość. W końcu, 25 września, Mandragora zdementowała te pogłoski, jednocześnie jednak, na pytanie jednego z użytkowników odnośnie zaprzestania wydawania Gwiezdnych wojen, odpowiedziała Smutna prawda - sprzedaż nie była zadowalająca.

W 2008 roku po miesiącach zamieszań personalnych, rzekomej reorganizacji i zerowej aktywności wydawniczej, zawieszenia działalności wydawnictwo zostało rzekomo wykupione przez firmę kartograficzną Demart.

Wydane komiksy

Wydania zbiorcze

Ciekawostki

  • Wbrew obiegowej opinii, to właśnie Mandragora wydała najmniej komiksów Gwiezdnych wojen ze wszystkich polskich wydawnictw. TM-Semic opublikował łącznie (względem wydań oryginalnych) dwanaście zeszytów, a Mandragora - jedenaście.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!