Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Marsz Imperialny

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Marszimperialnynuty.png
Marsz Imperialny
Kompozytor John Williams
Wydanie USA 29 kwietnia 1980

Marsz Imperialny, oryginalnie The Imperial March oraz Darth Vader's Theme jest jednym z tematów muzycznych napisanych przez Johna Williamsa do ścieżki dźwiękowej Gwiezdnych wojen. Po raz pierwszy pojawił się w Imperium kontratakuje w dziewiętnastej minucie tego filmu w scenie przedstawiającej armię imperialną i Dartha Vadera na mostku niszczyciela i od tego czasu nierozerwalnie wiąże się z tą postacią. W kulturze popularnej zaś, motyw ten upowszechnił się jako fragment przywoływany często, kiedy do gry wchodzi czarny charakter i trzeba w parodystyczny sposób podkreślić jego antagonizm.

Użycie

W filmach

Marsz Imperialny występował we wszystkich filmach gwiezdnej sagi, z wyjątkiem Nowej nadziei. Używany był jako lejtmotyw postaci Dartha Vadera, występował kiedy pojawiał się on ze swoją flotą lub przeplatał się z innymi tematami w tle, kiedy ktoś go wspomniał. W trylogii prequeli, z braku postaci Vadera, motyw ujawnia się, kiedy omawiana jest przyszłość Anakina oraz kiedy pojawiają się wydarzenia, które zwiastują nadejście Imperium Galaktycznego (np. po utworzeniu Wielkiej Armii Republiki).

Poza sagą

Poza światem Gwiezdnych wojen

Darth Vader dyryguje orkiestrą.
  • W filmie LEGO Revenge of the Brick w czasie napisów końcowych widać Dartha Vadera, który za pomocą miecza świetlnego dyryguje orkiestrze złożonej ze szturmowców, która gra Marsz Imperialny.
  • W Family Guy w odcinku Blue Harvest motyw pojawia się w formie luźnej muzyczki, kiedy główni bohaterowie jadą windą na Gwieździe Śmierci.
  • W filmie Ted główny bohater - John Bennett - miał ustawiony Marsz Imperialny, jako dzwonek w telefonie, kiedy dzwoniła jego dziewczyna.
  • W Asterixie i Obelixie: Misja Kleopatra kiedy Kajus Ceplus mówi o kontratakującym Imperium Rzymskim słychać motyw z Marszu Imperialnego, a on sam od tyłu wygląda jak Darth Vader.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!