Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Matta Tremayne

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Matta Tremayne
Data i miejsce śmierci: 4400 BBY
Miejsce pochodzenia: Corroth
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brak
Przynależność:
Profesja: Jedi
Matta Tremayne była mistrzynią Jedi żyjącą na Ossusie około roku 4400 BBY. Specjalizowała się w walce mieczem świetlnym.

Biografia

"Freedon, pewnych rzeczy nie da się nauczyć wprost. Niektóre musisz odnaleźć w samym sobie. Gdyby, miała ci to pokazać, wskazać i powiedzieć "patrz, to tu", nie zrozumiałbyś. Jedi musi chcieć patrzeć we własne serce i duszę. Inaczej... cóż, powiedzmy, że nigdy nie zostaniesz prawdziwym Jedi."[1]
- Matta Tremayne do Freedona Nadda

Tremayne urodziła się na planecie Corroth, skąd później została oddana na trening Jedi w Wielkiej Bibliotece na Ossusie. Tam poświęcała większość czasu doskonaleniu swych umiejętności w walce świetlnym mieczem.

Pewnego dnia przyszedł do niej po radę młody Freedon Nadd, któremu, pomimo niezaprzeczalnych uzdolnień, odmówiono rangi rycerza Jedi. Zniechęcony jej początkową ignorancją chciał odejść, lecz mistrzyni go zatrzymała. Zaczęła mu wyjaśniać, że przyczyn tego stanu rzeczy musi upatrywać w samym sobie, a nie w innych.

Ten jednak uniósł się gniewem i zaczął zarzucać całemu Zakonowi, że ukrywa przed swoimi uczniami prawdziwą potęgę, nie nagradzając najlepszych i potencjalnych rywali. Oświadczył, że już jest Jedi i nie obchodzi go czyjakolwiek opinia. Na te słowa Tremayne rozkazała mu to udowodnić. Wyjęli miecze i rozpoczęli pojedynek.

Tremayne chciała sprawdzić, jak zareaguje Freedon, gdy da mu otwartą szansę pokonania starszej przeciwniczki, nawet kosztem utraty własnego życia. Tak też zrobiła - i w tej samej chwili dosięgnął ją, jeszcze w ostatnich chwilach powstrzymywany siłą woli Nadda - miecz ucznia. W tej samej chwili jej ciało znikło a duch zjednoczył się z Mocą.

Nadd ukrył ubrania mistrzyni i uciekł z Ossusa w poszukiwaniu pradawnych tajemnic Sithów. Krótko potem został ich Mrocznym Lordem, a jego zjawa narobiła Jedi jeszcze wielu kłopotów.

Ciekawostki

Przypisy

  1. "Freedon, some things cannot be taught directly. Some things you must find in yourself. If we were to show it to you, to point to it and say 'look, here it is,' you would not understand it. Jedi must be willing to look into their own hearts and spirits. If you do not... well, let us just say that you will never become a true Jedi." - Tales of the Jedi Companion

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!