Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Vulture's Claw

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
DoaD01.png
Misja na Vulture's Claw
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY[1]
Miejsce: Vulture's Claw
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na Vulture's Claw miała miejsce wkrótce po bitwie o Bothawui. Spowodowana była zaginięciem R2-D2, posiadającym w swojej pamięci ważne dane wojskowe. Ponieważ akcja nie doprowadziła do odnalezienia droida, nie miała ona większego znaczenia strategicznego.

Przyczyny

"Cóż… to znajdźcie tego droida. Nasze życie może od tego zależeć."
Quarreńscy przedstawiciele podczas obrad.
Wrak myśliwca Skywalkera.

W roku 22 BBY flota Republiki stoczyła bitwę z krążownikami Separatystów. Dowodzący siłami WAR Anakin Skywalker poprowadził Szwadron Złoty do ataku na fregaty typu Munificent. Pod koniec starcia dowodzący siłami Separatystów generał Grievous podjął próbę ucieczki w myśliwcu. Ścigający go Skywalker nie zauważył uszkodzenia własnej jednostki. W wyniku tego Jedi został ranny, a wspomagający go droid astro mechaniczny R2-D2 zaginął. Ponieważ robot nosił w swojej pamięci ważne dane wojskowe, Jedi rozpoczęli jego poszukiwania. W zastępstwie za zagubionego R2 przysłano robota R3-S6.

Przebieg

"Dźwięk R2! (…) Dochodził stąd!"
— Anakin Skywalker na pokładzie Vulture's Claw.
Droidy IG-86 przed aktywacją.
Anakin Skywalker, Ahsoka Tano i R3 wyruszyli na pokładzie Twilight na miejsce niedawnej bitwy, aby odszukać R2. W trakcie penetrowania cmentarzyska statków, Jedi natknęli się na trandoshański zbieracz. Po zadokowaniu Jedi w przebraniu weszli na drugą jednostkę, twierdząc, iż chcą kupić droida typu R2. Kiedy właściciel statku, Gha Nachkt, odparł, iż dawno nie widział tego modelu, Skywalker wyciągnął dużą ilość kredytów. Chciwy Trandoshanin wpuścił przybyszów do swojego magazynu, ostrzegając ich przed swoimi "nietypowymi skarbami". Rozglądając się po ładowni, Skywalker i Ahsoka natknęli się na dwa dezaktywowane droidy IG-86, podłączone do ładowania. Chwilę później Anakin usłyszał głos R2-D2 (rzeczywiście przetrzymywanego na statku).
Skywalker podczas walki z droidami IG-86.
Kiedy rycerz Jedi polecił R3 otworzyć grodzie, ten włączył światła. Po chwili aktywowały się droidy-zabójcy. Jeden z nich zaatakował Ahsokę. Skywalker szybko pomógł padawance. Następnie Jedi parowali ostrzał przeciwników. Po dłuższej chwili Jedi zniszczyli oba droidy. Skywalker warknął na R3-S6 twierdząc, iż robot jest uszkodzony. Kiedy Jedi otworzył grodzie, natknął się na Gha Nachkta. Kiedy Anakin zapytał, gdzie jest R2, Ahsoka przekonała go, iż droida nie ma na statku. Jedi opuścili Vulture's Claw. Gha Nachkt skontaktował się z generałem Grievousem, aby poinformować go, iż R2 jest w drodze do bazy Separatystów.

Dalsze wydarzenia

"Pożałujesz, że wszedłeś na ten pokład, Jedi! Jeszcze postaram się uprzykrzyć ci życie."
— Gha Nachkt, obserwujący odlatujących Jedi.

Jedi byli zmuszeni uznać, iż R2 został zniszczony podczas batalii nad Bothawui. Republikanie rozpoczęli poszukiwania stacji nasłuchowej Konfederacji. Doprowadziło to do potyczki w przestrzeni Separatystów.

Gha Nachkt wkrótce dotarł na stację Skytop. Tam przekazał R2 Grievousowi. Wkrótce Jedi wyśledzili stację i ją zaatakowali.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!