Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Wynkahthu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TWJ1.jpg
Misja na Wynkahthu
Data: 2 BBY
Miejsce: Wynkahthu
Przyczyny:
Skutki: Zdobycie bomb
Uczestnicy:
Misja na Wynkahthu była wydarzeniem mającym miejscem w roku 2 BBY na gazowym gigancie o nazwie Wynkahthu. Jej celem było zdobycie licznych łupów i zasobów bomb protonowych z opuszczonego transportowca kontenerowego typu cztery. Wzięli w niej udział Ezra Bridger, Garazeb Orrelios, Sabine Wren, Kanan Jarrus, Hera Syndulla, Hondo Ohnaka, Azmorigan, Melch oraz dwa droidy, Chopper i AP-5.

Historia

Przyczyny

Planowanie misji.

W roku 2 BBY dwójka piratów, Azmorigan i Hondo Ohnaka, razem z ugnaughtckim przyjacielem Honda, Melchem, postanowili obrabować imperialny transportowiec kontenerowy typu cztery. Unieruchomili go za pomocą min jonowych, lecz nie wszystko poszło zgodnie z ich planem. Po wydarzeniu statek został opuszczony, lecz w trakcie ucieczki pozostawili na jego powierzchni Melcha. Następnie Hondo udał się do swojego rebelianckiego przyjaciela, Ezry Bridgera. Namówił go aby zaangażował resztę rebeliantów w ponowną próbę obrabowania statku, nie mówiąc mu o swoim wcześniejszym podejściu. Początkowo problemem był Azmorigan, z którym Hera Syndulla nie chciała współpracować ze względu na ich wcześniejsze niemiłe wspomnienia. Pod wpływem tłumu dała się jednak namówić na zorganizowanie narady. Ustalili w jej trakcie, że statek wszedł w atmosferę gazowego giganta, Wynkahthu, przez co powolnie jest przez niego pochłaniany. Był to problem ze względu na trwające tam częste burze. Podzielili wstępnie łupy. Hondo otrzymać miał wszystkie kosztowności, podczas gdy rebelianci zadowolić mieli się bombami protonowymi. Ekipa podjęła się jednak wyzwania i wkrótce wyruszyła w podróż.

Przebieg

Rebelianci na Wynkahthu.

Kiedy rebelianci dotarli na Wynkahthu i odnaleźli poszukiwany transporter, Hera wydała rozkaz zebrania się w ładowni biorących udział w misji. Mieli uczestniczyć w niej Ezra, Hondo, Azmorigan i Chopper pod dowództwem Zeba. Z ładowni miała wspierać ich Sabine, podczas gdy Kanan, Hera i AP-5 łączyli się z nimi przy sterach statku. Razem wyszli na powierzchnię pustego transportowca, po czym zaczęli przeszukiwać korytarze. Chopper udać miał się do sterowni aby odpalić zasilanie. Wkrótce na Honda naskoczył pozostawiony wcześniej na statku Melch. Ezra zdołał odciągnąć go od ataku, lecz ujawniło to skrywaną tajemnicę. Musiał przyznać się do wcześniejszych wydarzeń, co rozzłościło Zeba, lecz Ezra przekonał go, że nie zostali okłamani, a pirat nie ujawnił im po prostu całej prawdy. Udali się więc w kierunku ładowni. Napotkali po drodze drzwi, lecz zanim Chopper zdążył je otworzyć, zrobił to Ezra, posługując się przy tym swoim mieczem świetlnym. Widząc duże zasoby różnorakich dóbr naturalnych zgromadzonych w pomieszczeniu, Hondo i Azmorigan rzucili się na nie, wykłócając się przy tym o to kto co miał wziąć. Ezra i Zeb starali się jednak to załagodzić, namawiając ich na rozejm. Azmorigan powiedział, że cenniejsze rzeczy znajdowały się pod ścianą, na co odstąpił od grupki przyjaciół i poszedł we wskazanym kierunku. Zeb w tym czasie wystrzelił w kierunku Ghosta linki zaczepowe. Następnie podniósł pierwszą porcję bomb, po czym przyczepiając ją do linki, puścił w kierunku frachtowca. Sabine przejęła ładunek i wyczekiwała na następny, kiedy to Lasat zauważył, jak Ezra zamiast ładować do drugiej linki kolejne bomby, pomagał Hondo załadować jego skrzynie z kosztownościami. Skarcił chłopaka i nakazał mu ładować towary. Po dłuższej chwili Azmorigan dalej nie wracał. Ezra chciał udać się na jego poszukiwanie, lecz Zeb postanowił samodzielnie wykonać to zadanie.

Walka z droidami strażniczymi.

Po chwili kiedy przeszukiwał korytarze, napadł go i ogłuszył imperialny droid strażniczy. Obudził się w celi obok Azmorigana, który jak się okazało także natrafił na droida. W tym czasie Ezra zaczął niepokoić się o niewracającego do tej pory Zeba i postanowił ruszyć w poszukiwania. Próbował namówić Honda, lecz ten był za bardzo samolubny, aby wyrzec się odziedziczonej po zaginionych części łupu. Chłopak idąc przez korytarz napotkał Choppera. Przedstawił mu sytuację, na co ten zaprowadził go do celi. Razem odnaleźli złapanych przyjaciół i uwolnili ich. Powrócili z nimi do ładowni, lecz po drodze natknęli się na patrolującego korytarze droida. Zeb nakazał dać mu przejść, lecz kierowany silnym strachem Azmorigan wyskoczył i zaczął strzelać na oślep. Co prawda udało mu się go rozstrzelać, lecz AP-5 ostrzegł, że pojawią się zaraz następne. Nagle oczom rebeliantów ukazały się cztery kolejne droidy. Zaczęli uciekać, aż dobiegli do ładowni. Ezra zamknął przejście, aby chwilowo ich powstrzymać. Następnie popędził piratów, aby ewakuowali się na Ghosta. Hondo podpiął więc do linki swoją skrzynię i zjechał na niej do frachtowca, podczas gdy Azmorigan zrobił to samo z wykorzystaniem bomb. Po chwili dołączył do nich także Chopper. Niedługo później przejście zostało zniszczone, przez co Ezra i Zeb musieli wziąć udział w strzelaninie. W końcu Zeb zaczął się wycofywać. Zamontował opakowanie bomb, po czym wsiadł na nie i ruszył. Ezra dołączył do niego wskakując na te same bomby. Droidy jednak nie dały za wygraną i przestrzeliły ich linkę. Wówczas Zeb zdołał spadając złapać Ezrę oraz zaczepić nogą o zwisającą z Ghosta część linki. Zaczęli się wspinać. Ezra wyjął miecz i odbijając wiązki z blasterów przeciwników trafił w kupkę bomb, powodując wybuch w wyniku którego droidy strażnicze wyleciały przez ładownię ze statku. Dwójce rebeliantów udało się dotrzeć na statek, po czym bezpiecznie odlecieli.

Skutki

W ładowni Ghosta Hondo otworzył wykradzioną skrzynię. Ku jego zdziwieniu nie znalazł tam żadnych kosztowności, a jedynie swojego przyjaciela, Melcha. Okazało się, że zabezpieczył się on przed pozostawieniem go na statku. Oczywiście pirat zamiast wykazać zawiedzenie obrócił wszystko tak, aby wydawało się że jest zadowolony z takiego obrotu spraw. Rebelianci natomiast spełnili swój cel misji, gdyż zdobyli poszukiwane od dawna bomby protonowe, do tego w ilości hurtowej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!