Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja nad Giju

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Misja nad Giju.jpg
Misja nad Giju
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 0 ABY
Miejsce Giju
Wynik Zwycięstwo Rebelii.
Strony
Sojusz dla Przywrócenia Republiki Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Komandor Narra Nieznany
Siły
Myśliwce TIE
Straty
Brak Mnóstwo TIE-ówMisja nad Giju była starciem między Rebelią, a Imperium w roku 0 ABY podczas galaktycznej wojny domowej.

Przebieg

Jakiś czas po bitwie o Yavin, Sojusz Rebeliantów postanowił ewakuować z planety Giju swoich przywódców w obawie przed agentami Imperium. Do osłony transportu zostali wyznaczeni Luke Skywalker, Wedge Antilles i nowy dowódca Eskadry Czerwonych, komandor Narra. Podczas misji ich X-wingi zostały zaatakowane przez patrol myśliwców TIE i wywiązała się walka. W pierwszym starciu jeden TIE usiadł Luke'owi na ogonie. Ten wykonał beczkę i zniszczył wroga, a Wedge ścigał dwójkę innych, którzy wzajemnie się zniszczyli, gdy jeden imperialny wleciał w drugiego. Narra kazał obrać kurs 0-0-2, by osłaniać transport. Wtedy Luke postanowił wraz z Wedge'm zastosować ostrzał zza osłony. Antilles ustawił się tuż za Skywalkerem i wychylając się niszczył wrogie myśliwce, podczas gdy ten drugi stanowił dla niego osłonę. Zniszczyli w ten sposób dwa TIE lecące prosto na nich. Następnie została zniszczona kolejna dwójka. Wtedy zostały już tylko dwa myśliwce Imperium wśród konwoju frachtowców. Wedge dorwał jednego z nich, a chwilę później Luke obrócił swojego X-winga do góry nogami i zniszczył ostatniego TIE-a od prawej strony. Wtedy transport z przywódcami Rebelii był bezpieczny i wskoczył w nadprzestrzeń. Po tym wszystkim, komandor Narra rozkazał wrócić na Devaron.

Skutki

Bitwa o Giju zakończyła się całkowitym sukcesem Sojuszu. Cały patrol myśliwców TIE został zniszczony, a rebelianccy przywódcy z planety Giju zostali bezpiecznie ewakuowani. Po powrocie na Devarona, Narra stwierdził, że właśnie ośmieszyli Imperium.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!