Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Monnk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Monnk.png
"Monnk"
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Monnk to żołnierz-klon o stopniu komandora. Podczas wojen klonów służył jako żołnierz w formacji SCUBA.

Biografia

Młodość

Monnk, podobnie jak ponad milion innych klonów łowcy nagród Jango Fetta, urodził się na Kamino. Po odpowiednim przeszkoleniu, obejmującym dowodzenie żołnierzami i walkę pod wodą, przydzielony został do Formacji SCUBA.

Bitwa o Kalamar

W nieokreślonym czasie trwania wojen klonów, komandor Monnk został wysłany na Kalamar jako jeden z dowódców sił klonów, obok Anakina Skywalkera, Kita Fisto i Ahsoki Tano, których zadaniem było wsparcie Kalamarian w wojnie z Quarrenami.

Pierwszy atak, rozpoczęty przed przybyciem klonów, żołnierze Republiki bez większych problemów odparli, lecz później przeciwnicy użyli nowej, tajnej broni i złamali opór obrońców. Część armii Republiki wycofała się do jaskiń, lecz Monnk został schwytany wraz z kilkoma swoimi żołnierzami. Został jednak szybko odbity, kiedy Jedi wraz z księciem Lee-Charem postanowili opuścić planetę. Generał Fisto zamierzał zdobyć kilka minisubów i natknął się na niewielki konwój, eskortujący schwytanego Monnka i jeszcze jednego klona. Jedi uwolnił żołnierzy. Próba opuszczenia planety nie powiodła się, ponieważ Quarreni wysadzili republikański statek na powierzchni. Z tego powodu Monnk i towarzyszący mu żołnierz ukryli się w jaskini na dnie morza wraz z mistrzem Fisto, Ahsoką Tano i Lee-Charem.

Monnk przygotowujący się do desantu.

W pewnym momencie komandor, stojący na straży, zauważył więźniów, którzy zostali aresztowani przez Separatystów. Prowadzono ich na miejsce prac przymusowych. Kiedy książę Lee-Char zdał sobie sprawę, że wiarę w zwycięstwo jego poddanym może przynieść wieść, że on żyje, zwrócił na siebie uwagę konwoju, grając na muszli. Kiedy zaczął przemawiać do Kalamarian, droidy wodne otworzyły do niego ogień. Monnk i pozostali członkowie oddziału zaczęli osłaniać przywódcę. W tym momencie do walki włączyli się świeżo przybyli na Kalamar Gunganie, których o wsparcie prosił sam mistrz Yoda. W trakcie walki, podczas której Republikanie zaczęli zwyciężać, Separatyści na rozkaz swojego dowódcy, Karkarodona Riffa Tamsona, wykorzystali posiłki, przysłane przez hrabiego Dooku. Wielkie kanonierki typu Trident zaczęły wykonywać obroty wokół własnej osi, mącąc wodę i utrudniając walkę przeciwnikom. Ostatecznie Separatyści wygrali tę potyczkę, a Monnk, podobnie jak znaczna większość sił Republiki, ponownie dostał się do niewoli. Jedynymi ocalałymi byli Ahsoka Tano i Lee-Char.

Wszyscy jeńcy wojenni zostali zamknięci w obozie. Kiedy Ahsoka i Lee-Char wdarli się potajemnie na jego obszar, komandor Monnk zauważył ich i zabrał w bezpieczne miejsce, aby nie zostali wykryci. Kiedy książę oznajmił kapitanowi Ackbarowi plan powstania, Monnk zobowiązał się przygotować do walki Gungan i klony. Nagle zjawiły się droidy wodne i aresztowały Lee-Chara. Zażądał on rozmowy z przywódcami Separatystów.

Jakiś czas później wszyscy zostali zabrani na publiczną egzekucję księcia. W pewnym momencie do więźniów dyskretnie zbliżyli się Quarrenowie, którzy zdali sobie sprawę, że Separatyści ich wykorzystują, i wręczyli jeńcom blastery. Tuż przed momentem wykonania egzekucji Quarrenowie rozpoczęli bunt. Do walki włączyli się więźniowie, w tym Monnk. Pomimo silnej obrony Separatystów, połączone siły Republikanów i Quarrenów zdołały ostatecznie odzyskać planetę. W trakcie walk zginął przywódca Separatystów, Riff Tamson.

Bo bitwie Monnk, podobnie jak pozostali uczestnicy starcia, uczestniczył w koronacji Lee-Chara.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!