Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mroczna Baza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Mroczna Baza
Data zniszczenia: 5 ABY
Lokalizacja: Mindor
Funkcja: Kwatera główna Cronala
Ważne miejsca:
Przynależność: Cronal


Mroczna Baza to siedziba Cronala, usytuowana we wnętrzu kopuły wulkanicznej na Mindorze. Była to zarówno kwatera główna jego wojsk, jak również miejsce przetrzymywania jeńców pochwyconych podczas kampanii przeciwko Nowej Republice. W wulkanie znajdował się również Ośrodek Elekcyjny, gdzie przemieniano ich w posłuszne Shadowspawnowi Pionki. Baza została zniszczona w 5 ABY w trakcie szturmu floty Nowej Republiki.

Charakterystyka

Na szczycie siedziby Blackhole'a usytuowane było działo grawitacyjne, a wokół niego pięć dział turbojonowych. Była ona również otoczona naziemnymi turbolaserami, znajdującymi się już poza kopułą wulkaniczną. Kwatera była okolona ukrytymi ładunkami grawitacyjnymi, pozwalającymi na wystrzelenie jej na orbitę. Po otrzymaniu energii wytwarzały one duże ilości twardego promieniowania, zmieniającego pobliskie skały w plazmę i rozpoczynającego reakcję łańcuchową, powodującą jeszcze rozleglejsze zniszczenia. Wnętrze wulkanu było przed nimi chronione przez grubą, naturalną skorupę. Po oderwaniu się od gruntu, baza była wspomagana przez pięć zestawów generatorów sztucznej grawitacji, odpowiadających za manewrowanie.

Historia

Kopuła wulkaniczna pełniła funkcję kwatery Cronala w trakcie jego walki z Nową Republiką. Jej zwieńczeniem była bitwa o Mindor, w której Shadowspawn dokonał manewru wyniesienia wulkanu na orbitę planety. Jako że powierzchnia Mrocznej Bazy była wtedy miejscem starcia wrogich sobie sił, doprowadziło to do śmierci wielu żołnierzy obu walczących stron. Start kopuły, wymagający wykorzystania urządzeń manipulujących ciążeniem, rozpoczął tworzenie się na Mindorze anomalii grawitacyjnej, która miała rozerwać planetę w ciągu dwóch godzin.

Gdy kwatera Blackhole'a dostała się do przestrzeni kosmicznej, znalazła się w dogodnej pozycji do ostrzału sił Republiki, spoczywających w kraterze na powierzchni Mindora. Aby temu zapobiec, dowodzący nimi Lando Calrissian wysłał w kierunku wulkanu trzy fregaty koreliańskie, które starały się uniemożliwić namierzenie przyjacielskich jednostek poprzez ogień zaporowy. Artylerzyści ośrodka zdołali zniszczyć jeden z atakujących okrętów działem grawitacyjnym, po czym posłali bomby ku flocie przebywającej na planecie. Krążowniki interdykcyjne Republiki zepchnęły bomby z ich trajektorii, chroniąc okręty, ale mimo to część z nich spowodowała destrukcję Hold 'Em, a niektóre uderzyły w Mindora, przyspieszając zniszczenie planety. W odpowiedzi baza została zaatakowana przez dwieście myśliwców i okręty Sił Szybkiego Reagowania. Jednocześnie stanowiska dział, chroniących siedzibę Cronala, były szturmowane przez marines i mandaloriańskich komandosów. Walka zakończyła się jednak, gdy marszałek Klick ogłosił rozejm na rozkaz Luke'a Skywalkera, którego uznawał za Imperatora.

Niedługo później w kopułę wulkaniczną uderzyła pierwsza z bomb grawitacyjnych, wystrzelonych uprzednio przez działo grawitacyjne i zawróconych przez republikańskie interdyktory. Wyrwała ona fragment wulkanu i spowodowała utratę sterowności, a także rozpoczęła rozpad ośrodka, przyspieszany przez trafienia kolejnych bomb. Rozpoczęła się pospieszna ewakuacja Mrocznej Bazy, która zakończyła się powodzeniem, zanim siedziba Shadowspawna rozpadła się doszczętnie. Przetrwała jedynie komora Ośrodka Elekcyjnego, uszczelnianego przez znajdującego się wewnątrz Luke'a.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!