Ekipa Biblioteki Ossus życzy Wam Wesołych Świąt! Niech Moc będzie z Wami!Myśliwiec Miy'til

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Miytilf.jpg
Myśliwiec Miy'til
Podstawowe dane
Producent: Olanji/Charubah
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 7,5 m
Prędkość w atmosferze: 1150 km/h
Prędkość w kosmosie: 9
Hipernapęd: Klasy 1,5
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 1 pilot
Ładowność: 25 kg
Cena:
  • 210000 cr (nowy)
  • 85000 cr (używany)
Przynależność: Konsorcjum HapesMiy'til to podstawowy typ myśliwca hapańskiego w okresie schyłku Imperium.

Charakterystyka

Myśliwce Miy`til były niezależnie zaprojektowane i budowane w Gromadzie Hapes w oparciu o podzespoły Incoma. Powstała maszyna w zasadzie odpowiadała parametrami rebelianckiemu myśliwcowi typu X-wing. Była od niego nieco szybsza, dorównywała mu zwrotnością, posiadała nieco silniejsze osłony. Była też wyraźnie mniejsza. Do wad należał fakt, że uzbrojenie i opancerzenie kadłuba Miy'tila było słabsze, niż u jego rebelianckiego odpowiednika, a hipernapęd był klasy 1,5. Niezależnie od tego jednak, Hapanie utrzymywali, że maszyny te były w stanie nawiązać wyrównaną walkę jeden na jednego z imperialnymi TIE Advanced.

Miy'til wykorzystywał, podobnie jak X-wing, wsparcie w postaci droida astromechanicznego, który mógł dokonywać podczas lotu podstawowych napraw. W pierwszych modelach droid mocowany był w klasycznym gnieździe za kabiną pilota. W późniejszych jednak przeniesiono go do w pełni osłanianego przedziału wewnątrz kadłuba. Ciekawe były też działka laserowe tego myśliwca. Ich niestandardowy model charakteryzował się zwiększonym zasięgiem w przestrzeni kosmicznej, co przydawało się w potyczkach na dalekie dystanse, szczególnie przy pościgach lub nawiązywaniu walki. Lasery te były natomiast mniej skuteczne w atmosferze.

Projekt

Dzięki izolacjonistycznej polityce Hapes nie wiadomo dokładnie, kiedy jednostki te weszły do służby. Wiadomo jednak, że nie miało to miejsca przed zakończeniem wojen klonów. W projektowaniu myśliwców Miy'til wzięła bowiem udział pokaźna ilość inżynierów pracujących wcześniej dla Separatystów, którym Hapanie udzielili schronienia w obliczu przegranej ich stronnictwa. Protekcjonistyczna polityka władz hapańskich pozwoliła konstruktorom tych maszyn na spokojne dopracowywanie projektu, bez groźby przelicytowania w tym gorącym okresie przez zewnętrznych dostawców maszynami gotowymi szybciej, ale za to mniej dopracowanymi pod względem estetycznym. Podobnie bowiem jak w przypadku Naboo, hapańskie maszyny miały być nie tylko sprawnymi jednostkami bojowymi, ale też niemal dziełami sztuki.

Symbol statusu

Posiadaczem zmodyfikowanego Miy'tila był książę Isolder, następca tronu Hapes i pretendent do ręki księżniczki Leii. Kosztem wieluset tysięcy kredytów maszynę tę, nazwaną Storm, zmodyfikowano tak znacząco, że tylko z wyglądu przypominała bazowy myśliwiec. Jej uzbrojenie składało się z potrójnego działka laserowego umieszczonego w kadłubie nad wyrzutnią rakiet, której pojemność zwiększono do 10 pocisków. Na skrzydłach zainstalowano dwa działka jonowe, a na potrzeby ewentualnego bombardowania dodano wyrzutnię detonatorów termicznych. Storm miał wzmocnione osłony, zagłuszarkę systemów celowniczych wroga (jak te wykorzystywane w A-wingach), a także wzmocnione silniki wyposażone w system SLAM, pozwalające utrzymywać prędkość 11, a przy wykorzystaniu dopalaczy przyspieszać na krótko nawet do prędkości 16. Isolder korzystał z tej maszyny m.in. podczas misji na Dathomirę w poszukiwaniu księżniczki Leii. Podobnie choć nie tak drastycznie zmodyfikowane myśliwce posiadali też niektórzy inni ważniejsi dowódcy wojsk Konsorcjum Hapes. Maszyny takie zazwyczaj posiadały trzy działka laserowe, dwa jonowe oraz dwie wyrzutnie rakiet i były symbolem statusu wśród wielu rodów szlacheckich.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!