Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Myśliwiec G1-M4-C Dunelizard

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dunelizard-SWG.jpg
Myśliwiec G1-M4-C Dunelizard
Podstawowe dane
Producent: MandalMotors
Specyfikacja techniczna
Prędkość w atmosferze: 950 km/h
Hipernapęd: Klasa 2
Uzbrojenie: 2 średnie działa laserowe
Różne
Załoga: 1
Pasażerowie: 1
Ładowność: 110 kg
Cena:
  • 115000 cr (nowy)
  • 55000 cr (używany)
Przynależność: HuttowieMyśliwiec G1-M4-C Dunelizard to myśliwiec produkcji MandalMotors, stanowiący wersję rozwojową myśliwca M3-A Scyk.

Historia

Zaprojektowany został w okresie pomiędzy końcem wojen klonów, a początkiem galaktycznej wojny domowej. Imperialny obserwator zainstalowany w MandalMotors nie chcąc by firma przestała przynosić dochody wydał opinię, że maszyna którą Imperium uznało za zbyt drogą i zbyt mało uzbrojoną można sprzedawać zewnętrznym podmiotom, bowiem w rękach nieimperialnych pilotów nie będzie stanowić istotnego zagrożenia. W rzeczywistości Dunelizard był ulepszoną wersja Scyka, dziedzicząc jego zalety w postaci łatwości wymienienia podstawowego uzbrojenia, które stanowiły dwa średnie działa laserowe, na działo jonowe, wyrzutnie rakiet wstrząsowych czy tez wyrzutnię torped protonowych. Samo podstawowe uzbrojenie także było o wiele silniejsze. Wzmocnione zostały również osłony tejże maszyny.

W przeciwieństwie do jednoosobowego Scyka, Dunelizard mógł zabierać pasażera, jednakże popularną modyfikacją było zastąpienie miejsca dla pasażera stanowiskiem dla robota astromechanicznego. Mimo że myśliwiec ten w przeciwieństwie do pierwowzoru posiadał komputer astronawigacyjny, to był on słabej klasy i o wiele lepiej sprawdzał się astromech.

Huttowie chętnie kupowali te myśliwce, bowiem siły, które zazwyczaj grabili weszły w koalicję z producentami pancerzy i osłon dla statków, przez co dotychczasowe floty, składające się między innymi ze Scyków, przestawały być wystarczające do prowadzenia typowych dla Huttów działań.

Znanym posiadaczem Dunelizarda był Thwheek, którego to jednostka była zmodyfikowana. Natomiast w 44 ABY nieznany z imienia Hutt pilotujący Dunelizarda pomógł Jainie Solo i Jaggowi na Sakuub, niszcząc atakujących ich przeciwników. W ramach zapłaty długu za pomoc Jainy na Klantooine.

Istniała także wersja Dunelizarda z węższymi, krótszymi skrzydłami określana jako "typ II".

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!