Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Niech Moc będzie z Tobą

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Niech Moc będzie z Tobą/Wami (May the Force be with you) to jeden z najbardziej znanych i najłatwiej rozpoznawalnych cytatów w galaktyce. Najczęściej używane w celu życzenia komuś powodzenia. Oznacza, że składający ma nadzieję, iż Moc dopomoże adresatowi życzenia w działaniu. Niemniej jednak niezmiernie rzadko posługiwał się nim ktokolwiek inny niż rycerze Jedi.

Często też zdanie to było używane przez Najwyższą Radę Jedi jako swoiste pożegnanie. Kiedy jeden z mistrzów wypowiadał te słowa, oznaczało to, że przyjęcie interesanta dobiegło końca.

Nie tylko Jedi używali zdania Niech Moc będzie z Tobą. Posłużył się nim także m.in. Han Solo, kiedy Luke Skywalker odlatywał do walki z pierwszą Gwiazdą Śmierci.

Znane są różne modyfikacje tego zdania. Na przykład Obi-Wan Kenobi już jako bezcielesny głos przemówił do Luke'a: Moc będzie z Tobą, zawsze (The Force be with you, always). Także admirał Gial Ackbar, choć nieczuły na Moc, przed atakiem na drugą Gwiazdę Śmierci użył podobnego zwrotu: Niech Moc będzie z nami (May the Force be with us). Miało to także znaczenie "polityczne". Oznaczało, że Rebelia kontynuuje dziedzictwo Jedi i odżegnuje się od niszczącego rycerzy Imperium.

Ciekawostki

Czasem fani używają skrótu powstałego z pierwszych liter wyrazów składających się na to zdanie:

  • MTFBWY w wersji angielskiej
  • NMBZT w wersji polskiej

Źródła

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!