Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Noc płomieni

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Noc płomieni to pogrom osób wrażliwych na Moc przeprowadzony przez siły Imperium na Coruscant krótko po wydaniu Rozkazu 66 i unieszkodliwieniu większości Jedi.

Pierwszym etapem planu Palpatine'a mającego na celu zabezpieczenie się przed ewentualnymi przeciwnikami korzystającymi z Mocy było wyeliminowanie Zakonu Jedi. Kiedy ten cel udało mu się osiągnąć, przystąpił do realizacji drugiej części planów - sprawienia, że jedynymi użytkownikami Mocy będą ci, którzy działają za jego wiedzą i pod jego kontrolą.

W tym celu Palpatine rozkazał nowo powołanej Inkwizycji tropić i pojmać lub uśmiercić wszystkie osoby korzystające w widoczny sposób z Mocy. O ile działania te miały być długofalowe, o tyle na Coruscant - przemianowanej już wówczas na Centrum Imperialne - Inkwizycja przy wsparciu innych służb imperialnych przygotowała ogólnoplanetarną akcję pogromu potencjalnych "przeciwników". Liczono również, że przy okazji czystki uda się odnaleźć i uśmiercić ewentualnych uciekinierów ze Świątyni Jedi lub innych członków Zakonu ukrywających się w gąszczu planety-miasta.

Ciekawostki

  • Noc płomieni zarówno nazwą, jak i przebiegiem nawiązuje do nocy długich noży i nocy kryształowej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!