Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Novar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Novar.jpg
Novar
Data i miejsce śmierci: 3 998 BBY
Miejsce pochodzenia: Onderon
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Biały
Kolor oczu: Brązowy
Przynależność: Naddyści
Novar był dworzaninem królowej Amanoi i króla Ommina, ich zaufanym sługą i prawą ręką. Jako adept mrocznej sztuki pomagał w wyszukiwaniu i kształceniu nowych uczniów, na krótko był także w posiadaniu holokronu króla Adasa. Zginął wraz ze swym władcą podczas ataku rycerzy Jedi.

Biografia

Kariera dworska

Novar pochodził z bogatej onderońskiej rodziny, co ułatwiło mu dostanie się na dwór królewski. Początkowo zajmował niezbyt wysoką pozycję, jednak jego ambicja, połączona z talentem dyplomatycznym i bezwzględnością okazały się wystarczające, by zapewnić mu szybką karierę.

Adept Sithów

Novar i Ommin.

Zostając doradcą króla, Novar szybko zorientował się, jaką potęgą dysponuje jego pan i rozpoczął starania o zaakceptowanie go jako ucznia. Ommin szybko wyczuł jego wrażliwość na Moc oraz wytrwałość i prawdziwą chęć do zgłębienia tajemnic Sithów i przyjął go na szkolenie. Kiedy król, nękany postępującą chorobą, przekazał władzę swojej małżonce, przekazał jej również zobowiązanie nauczania Novara. Ten z czasem stał się jej prawą ręką, doradzał w kwestii wyboru i szkolenia adeptów, a także został powiernikiem holokronu króla Adasa. Kiedy Amanoa postanowiła rozwiązać problem Jeźdźców Bestii i wezwała na pomoc rycerzy Jedi, to właśnie Novar próbował odmówił Tottowi Doneecie wstępu do pałacu jako obcemu. Gdy wydarzenia doprowadziły do śmierci jego pani, uciekł do siedziby króla Ommina, znajdującej się w katakumbach Iziz.

Bunt Naddystów

Po wybuchu zamieszek spowodowanych między innymi odbiciem sarkofagów królowej Amanoi i Freedona Nadda z rąk Jedi, Novar przebywał u boku swego pana. Był obecny, kiedy przed jego obliczem stanęli Satal i Aleema Keto, dwójka arystokratów żądnych silnych wrażeń i zafascynowanych dziedzictwem Sithów. Keto byli w posiadaniu starożytnej księgi, spisanej w języku, którego nie rozumieli. Ommin obiecał im pomoc w odcyfrowaniu zapisków, jednak w zamian zażądał kopii artefaktu. Przepisywanie tak istotnej księgi mógł powierzyć tylko najbardziej zaufanemu słudze i był nim Novar. Niestety, nie zdążył ukończyć swego dzieła, gdyż zginął podczas ataku rycerzy Jedi na siedzibę króla.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!