Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obedience

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Obedience, wcześniej znany jako Defiance, był krążownikiem służącym jako siedziba i jednostka szkoleniowa Instytutu Szkolenia Lotniczego Defiance. Jego minimalna załoga wynosiła 20 osób.

Historia

Defiance został zbudowany ponad sześćdziesiąt lat przed bitwą o Yavin 4 i początkowo była to niezależna jednostka dowodzona przez Pella Baylo, który prowadził na jej pokładzie Instytutu Szkolenia Lotniczego Defiance. Wraz z wybuchem wojen klonów, zarówno krążownik jak i cały ośrodek szkoleniowy został wcielony w struktury marynarki Republiki Galaktycznej, a po przemianowaniu jej w Imperium, Marynarki Imperialnej. Przez pewien czas krążownik pełnił również służbę patrolową, w czasie której zwalczał piratów, lecz uraz kręgosłupa Baylo zmusił go do prowadzenia jedynie szkoleń. W roku 14 BBY Defiance wykonał kurs z Coruscant na Christophsis, z postojem w układzie Denon, podczas którego na pokładzie odbyła narada połączonych sztabów i imperatora Palpatine'a, której celem było zadecydowanie o przyszłości między innymi szkoły i krążownika, którymi wciąż przewodził Baylo. To właśnie komendant zaproponował to rozwiązanie, jednak jego prawdziwym celem było skierowanie Defiance w stronę gwiazdy i wyeliminowanie w ten sposób przywódcy Imperium, który jego zdaniem był zdrajcą. Plan ten jednak nie powiódł się dzięki interwencji Dartha Vadera, którego wspomogła szkoląca się wtedy na krążowniku Rae Sloane. Nieudany spisek zakończył się śmiercią Baylo z ręki Vadera, zaś sam krążownik, na polecenie imperatora, został przemianowany na Obedience i włączony w struktury centrum szkoleniowego na Korelii.

Ciekawostki

  • W powieści Koniec i początek krążownik zostaje określony jako imperialny gwiezdny niszczyciel, co nie ma jednak potwierdzenia w innych źródłach i jest prawdopodobnie błędem autora.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!