Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obiekt górniczy Zakładów Kleggera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Zaklad Kleggera.png
Obiekt górniczy Zakładów Kleggera
Data konstrukcji: 22 BBY
Data zniszczenia: 11 BBY[1]
Lokalizacja: Mustafar
Przynależność:


Obiekt górniczy Zakładów Kleggera był miejscem nadzoru prac mustafariańskich górników. W 19 BBY budynek ten stał się sztabem głównym oraz kryjówką Rady Separatystów, a jakiś czas później głównym ośrodkiem rebelii Gizora Dellso.

Opis

Pomieszczenie konferencyjne.

Obiekt ten został zbudowany na potrzeby Zakładów wydobywczych Kleggera i przeznaczony był do nadzorowania prac robotników i górników. Głównymi pomieszczeniami budynku był pokój konferencyjny oraz pomieszczenie nadzorcze, wyposażone w holostoły i systemy komunikacyjne, mające pomóc w nadzorowaniu rac wydobywczych. Obiekt ten wyposażono we własne lądowisko, zdolne pomieścić kilka statków. Ponieważ prace, jakie miano nadzorować z tego budynku, wykonywane były w pobliżu rzeki lawy, obiekt wyposażono w urządzenia antygrawitacyjne, unoszące kompleks ponad rzeką.

Historia

Zniszczenie obiektu górniczego.

Budynek ten wybudowano po 22 BBY. Przez niemal całe wojny klonów należał on do Zakładów Kleggera, jednak w 19 BBY został zaadaptowany na potrzeby Konfederacji Niezależnych Systemów. W ostatnich dniach wojny członkowie Rady Separatystów schronili się w tym budynku na rozkaz generała Grievousa. Wykorzystując system komunikacyjny oraz holostoły, Konfederaci obserwowali przebieg kilku starć wojen klonów. Wkrótce na miejscy przybył wysłany przez Dartha Sidiousa Lord Vader, który zamordował członków Rady. Wkrótce później na miejsce przybyła senator Amidala, która nieświadomie przemyciła Obi-Wana Kenobiego. Vader ogłuszył ukochaną i stoczył pojedynek z byłym mistrzem. Podczas starcia walczący uszkodzili system antygrawitacyjny, co poważnie podniszczyło kompleks. Wkrótce Sith przegrał, a Kenobi zabrał Amidalę i uciekł.

W 11 BBY do tego budynku przybył geonsjański inżynier Gizor Dellso, który planował odbudować Konfederację. Zaczął on organizować armię robotów bojowych, jednak został zaatakowany przez siły 501 Legionu. Pod koniec walk budynek został zniszczony poprzez bombardowanie orbitalne.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!