Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obrexta III

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obrexta III
Podstawowe dane
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Różne
Załoga: Droidy bojowe
Rola: Okręt bojowy i transportowy
Przynależność: Konfederacja Niezależnych SystemówObrexta III była krążownikiem należącym do Konfederacji Niezależnych Systemów.

Historia

Pod koniec wojen klonów zadaniem Obrexty było przewiezienie pochwyconego klona Kiksa z Coruscant do pałacu hrabiego Dooku na Serenno, gdyż posiadał on istotne informacje na temat czipu inhibicyjnego zamieszczonego w głowach wszystkich klonów. Jednakże podczas misji statek został znienacka zaatakowany przez republikańskie kanonierki. Służący na pokładzie droid B1-CC14 uznał, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie szybki skok w nadprzestrzeń. Pod drodze, korzystając z systemu komunikacyjnego Obrexty, wysłał zakodowaną wiadomość do Separatystów, w której informował, że klon był bezpieczny. Po wyjściu z hiperprzestrzeni krążownik wszedł w atmosferę planety Terminal Ponemah i uderzył w Morze Piasku.

Przez niemalże pięćdziesiąt kolejnych lat okręt ulegał stopniowemu zniszczeniu z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. W końcu rozpętała się burza magnetyczna, która spowodowała, że część systemów okrętu, w tym nadajnik z zapisaną przez B1-CC14 wiadomością, powróciła do życia. Transmisja wzbudziła zainteresowanie licznych grup piratów, w tym załogi Sidona Ithana, która jako pierwsza dotarła do wraku i wydobyła klona z kapsuły kriocyklicznej. Po ich ucieczce z pokładu Obrextę zaatakował czerw pustynny, w wyniku czego wybuchła.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!