Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Obsesja 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obsesja5.jpg
Obsesja 5
Scenariusz Haden Blackman
Rysunki Brian Ching
Tytuł oryginalny Star Wars Obsession #5
Wydanie polskie 26 sierpnia 2005
Mandragora
(w SW 6/2005)
Wydanie USA 18 maja 2005
Dark Horse Comics
Okładka Brad Anderson i Brian Ching
Liczba zeszytów 5/5 (Obsesja)
Tłumaczenie Kacper Roch
Liczba stron 24
Cena 5 PLN
Czas akcji 20 BBY


Obsesja 5 to piąty i ostatni zeszyt serii komiksów Obsesja. Po raz pierwszy został wydany 18 maja 2005 roku przez Dark Horse Comics. W Polsce ukazał się 26 sierpnia 2005 roku w szóstym numerze magazynu Star Wars.

Opis

Trwa bitwa o Boz Pity. Oddziały klonów dowodzone przez Rycerzy Jedi podejmują szturm na bazę rebeliantów. Atakujących dziesiątkuje generał Grievous. Tymczasem Obi-Wan Kenobi odnajduje Asajj Ventress oraz jej mistrza - hrabiego Dooku...

Niniejsza historia poprzedza wydarzenia opisane w Zemście Sithów... miała miejsce pięć miesięcy wcześniej...

Streszczenie

Boz Pity, baza Separatystów. Obi-Wan Kenobi odnajduje w centrum medycznym Asajj Ventress - komandor Separatystów, przez wielu uznaną za martwą. Kenobi jest przerażony tym, co Separatyści zrobili z Asajj. W tym momencie do centrum wchodzi hrabia Dooku, towarzyszą mu dwa droidy IG-100 MagnaGuard. Pyta Kenobiego, czy uważa, że zrobili Ventress coś wbrew jej woli. Rycerz Jedi jest wściekły na Sitha. Mówi, że dobrze poznał przeszłość Asajj i twierdzi, że nie jest to osoba zła, a jedynie zagubiona, a Dooku wykorzystał jej słabości do własnych celów. Hrabia odpiera jednak. że Ventress od zawsze była przesiąknięta nienawiścią. Obi-Wan wyczuwa w niej tylko strach i rozpacz. W tym momencie Ventress budzi się i niszczy zbiornik z płynem bacta, w którym przebywa. Zabrania Kenobiemu litować się nad nią. Dooku rzuca jej miecze świetlne i każe zabić Jedi. Tymczasem poza bazą wciąż trwają walki. Adi Gallia nakazuje żołnierzom-klonom utrzymywać pozycję. W tym momencie jej grupa zostaje zaatakowana przez generała Grievousa. Cyborg szybko eliminuje klony, a następnie staje do pojedynku z Gallią, którą, dzięki oszustwu, szybko zabija. W tym momencie nadbiega Mace Windu. Grievous kpi z niego, że już nie może pomóc swej przyjaciółce. Windu odpiera, że może się przynajmniej upewnić, że ten już nigdy nie zabije żadnego Jedi. Grievous szykuje się do pojedynku, ale w tym momencie Windu ściąga wiszący w powietrzu pojazd typu STAP i ciska nim w Grievousa.

Anakin Skywalker i Kit Fisto zajmują się rannym Alphą-17. Fisto podejrzewa, że Alpha ma uszkodzony kręgosłup. Klon mówi, że ręce ma sprawne i prosi o broń. W tym momencie Skywalker stwierdza, że żołnierz przeżyje. Fisto martwi się teraz o Kenobiego. Obawia się, że jeśli Obi-Wan jest w twierdzy Separatystów, może nie zdołać uciec na czas. Chwilę później Kenobi zostaje wypchnięty z ogromną siłą przez okno. Skywalker podbiega do dawnego mistrza. Kenobi informuje go, że jest tutaj Dooku. Chwilę później pojawia się wściekła Ventress. Skywalker staje z nią do pojedynku, twierdząc, że już raz ją zabił i zrobi to raz kolejny. Gdy próbuje zaatakować, Kenobi odpycha go Mocą. Ciągle wierzy, że Ventress może zawrócić na ścieżkę światła. Asajj atakuje Kenobiego i kpi z jego wiary w nią. Twierdzi też, że pozostanie lojalna wobec Dooku.

Dooku wydaje rozkazy swoim mechanicznym ochroniarzom: mają odnaleźć Grievousa i Ventress, zabijając przy tym wszystkie klony, na jakie się natkną. Jedi mają zostawić hrabiemu. Drogę zastępuje mu mistrz Windu. Rozpoczyna się pojedynek, który zostaje przerwany przez droidy Dooku. Windu jest zdziwiony, że Dooku myślał, iż te zdołają go powstrzymać. Droidy typu IG-100 wrzucają mistrza Windu do ogromnego krateru - okazuje się, że Dooku chciał tylko zyskać czas. Pozostałe droidy znajdują i przyprowadzają mocno uszkodzonego Grievousa. W tym momencie Ventress kończy pojedynek z Kenobim i biegnie w stronę swojego mistrza. Gdy Dooku ją dostrzega, stwierdza, że nie zdoła dobiec do statku na czas. Dodaje też, że zawiodła go na każdy możliwy sposób, a następnie wydaje rozkaz zabicia jej, gdyż komandor Separatystów nie może zostać jeńcem Republiki. Jeden z MagnaGuardów oddaje strzał i ranna Ventress pada na glebę. Skywalker chce ją zostawić i biec za Dooku, ale Kenobi powstrzymuje go i obaj zostają przy umierające Asajj. Kenobi próbuje ją ocalić. W tym momencie Skywalker dostrzega, że komandor Separatystów ma w ręce kawałek ostrego metalu i chce go wbić w ciało Kenobiego. Powstrzymuje ją z pomocą miecza świetlnego. Kenobi początkowo jest zszokowany tym, co zrobił Anakin, ale jego dawny uczeń pokazuje mu co chciała zrobić Asajj. Tuż przed śmiercią Ventress wyjawia jednak Kenobiemu sekret: ma obserwować centrum Galaktyki, które jest kluczem do zwycięstwa. Mówi, że Dooku nie może zdobyć Coruscant. Dodaje też, że nienawidzi Dooku bardziej niż Obi-Wana i stwierdza, że Jedi nie mylił się co do niej. Jej ciało zostaje zaniesione do jednej z fregat medycznych. Anakin, Obi-Wan i Mace omawiają wynik bitwy.

Na fregacie medycznej Jasny lot okazuje się, że Ventress zdołała przeżyć - wszystko dzięki medytacji Sithów. Z pomocą Mocy nakazuje zmienić lot - mają lecieć jak najdalej od wojny...

Bohaterowie

Okładka wydania oryginalnego

Wydania kolekcjonerskie


Obsesja
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!