Okręt Bercha Tellera

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Okręt Bercha Tellera
Podstawowe dane
Model: Zmodyfikowany krążownik typu Providence
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 920 m
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 30 osób
Właściciele: Berch Teller



Okręt ten należał grupy buntowników przewodzonej przez Bercha Tellera, która przeciwstawiała się Imperium Galaktycznemu w pierwszych latach jego istnienia. Był to okręt kosmiczny złożony z części wielu innych jednostek.

Charakterystyka

Okręt ten był zmodyfikowaną, pomniejszoną wersją krążownika typu Providence, który został rozbudowany o podzespoły z innych fregat i niszczycieli Separatystów. Jako, iż nie powstał w żadnej większej stoczni, nie posiadał ani nazwy, ani numeru identyfikacyjnego. Okręt miał 920 metry długości, a jego załoga liczyła co najmniej trzydzieści osób, głównie ludzi, Gotalów i Koorivarów. wyposażony był również w niezaawansowany komputer kontroli droidów, podobny do tych, jakie montowano w okrętach typu Lucrehulk. Znajdująca się na dziobie statku wieża sensorów pochodziła z krążownika Lucid Voice, zaś niektóre moduły okrętu pochodziły z Invincible, okrętu admirała Trencha.

Jako uzbrojenie, okręt posiadał dwanaście turbolaserów, dziesięć kierunkowych dział jonowych oraz sześć wyrzutni torped protonowych. Jako uzupełnienie jego siły ognia, do walki wypuszczał kilka eskadr droidów sępów oraz tri fighterów.

Historia

Okręt Tellera został złożony niedługo po zakończeniu wojen klonów w stoczni w sektorze Bajic, zaś części do niego buntownicy zdobyli korzystając między innymi z pomocy wiceadmirała Rancita. W roku 14 BBY z wizerunku okrętu skorzystano najpierw w sfingowanej relacji z ataku na stację Rampart, podczas którego miał dostarczyć na miejsce Tikiary i Headhuntery, które ostrzelały konstrukcję. Miało to na celu odciągnięcie ochrony od Posterunku, pobliskiej bazy dowodzonej przez Tarkina, która została następnie zaatakowana przez okręt Tellera. Po upuszczeniu nadprzestrzeni, od statku odczepiły się droidy sępy oraz tri fightery, które udały się w kierunku celu, sam zaś okręt również skierował się ku księżycowi, na którym znajdował się Posterunek. Zawrócił jednak bardzo szybko, nie oddawszy nawet strzału, gdy myśliwce zostały odparte przez systemy obrony bazy. Następnie jednostka uciekła w nadprzestrzeń, nim gwiezdny niszczyciel typu Venator o nazwie Electrum zdołał ją dogonić.

Cały atak był jedynie częścią większego planu Tellera, który miał na celu wywabienie Tarkina z bazy wraz z jego Carrion Spike, który został przejęty na Murkhanie i wykorzystany do serii ataków na imperialne cele. W tym czasie okręt pozostawał w kryjówce niedaleko Lantillies, dowodzony przez pozostałych członków grupy Tellera, aż do momentu, gdy korweta była zbyt uszkodzona, aby walczyć, a nadarzyła się okazja do ataku na konwój z elementami hipernapędu do budowanej Gwiazdy Śmierci. W związku z tym dowodzone nad okrętem ponownie przejął Teller i jednostka zaczaiła się w okolicy Gulf of Tatooine, w oczekiwaniu na przybycie transportu. Gdy tylko imperialne statki opuściły nadprzestrzeń, okręt Tellera, wpierany przez droidy-myśliwce, cztery pojazdy skierowane przez istoty rozumne oraz fregatę Nebulon-B, ruszył do ataku, lecz nim buntownicy zdołali wykonać zadanie, do układu wkroczył Executrix dowodzony przez Tarkina. Zmusiło to załogę okrętu do zmiany taktyki. Najpierw statek próbował skryć się przed gwiezdnym niszczycielem po drugiej stronie pola walki, lecz gdy ten zaczął się przez nie przedzierać, buntownicy skierowali swój pojazd prosto na transportowiec z przodu konwoju, aby go staranować, a jednocześnie umożliwić Tellerowi, który siedział ze sterami jednego z Headhunterów, ucieczkę. Jednak jedynie druga część planu się powiodła, gdyż okręt rozpadł się, ostrzelany z dział Executrix, które celowały w łączenia poszczególnych modułów. Co najmniej trzynastu członków załogi straciło życie, zaś pozostałych dwudziestu sześciu zostało pojmanych, gdy imperialni weszli na pozostałości statku.

Źródła