Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith (wydanie zbiorcze)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Goldagekolekcja.jpg
Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith
Scenariusz Kevin J. Anderson
Rysunki Chris Gossett
Tytuł oryginalny Tales of the Jedi: The Golden Age of the Sith
Wydanie USA Dark Horse Comics
6 sierpnia 1997
Okładka Duncan Fegredo
Liczba stron 132
Czas akcji 5000 BBY


Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith to zbiór sześciu zeszytów należących do serii Opowieści Jedi: Złoty wiek Sith. Jest to seria opowiadająca o dwójce podróżników Jori i Gavie Daragonach, którzy przez przypadek trafiają do Imperium Sithów i zostają tam więźniami.

Treść komiksu

Odan-Urr, historyk Jedi z planety Ossus został wysłany przez swojego mistrza Ooroo do układu Koros, by pomógł w zakończeniu wojen unifikacyjnych prowadzonych przez Cesarzową Tetę. Odan-Urr i Memit Nadill zostali wysłani na planetę Kirrek, gdzie swą siedzibę założyli rebelianci. Odan-Urr, użył swej umiejętności bitewnej medytacji, dzięki czemu pokonano przeciwników i uniknięto niepotrzebnych ofiar.

W międzyczasie Hok i Timar Daragon, rodzice Gava i Jori wybrali się w misję kurierską na planetę Kirrek, by zdobyć fundusze na opłacenie naprawy ich statku. Niestety zostali oni zestrzelenie nad planetą. Widząc złą sytuację dwójki sierot Hutt Aarrba dał im statek Starbreaker 12.

Gav i Jori wyruszyli więc swym statkiem by odkryć kolejną trasę nadprzestrzenną. Niestety podczas skoku ich pojazd został uszkodzony. Wrócili oni na planetę Koros Major, stolicę układu Koros. Oddali tam swój statek do warsztatu znanego im hutta Aarrby. Niestety nie mieli kredyty na opłacenie naprawy, więc ich statek został unieruchomiony w hangarze.

W tym samym czasie handlarz Ssk Kahorr postanowił wykorzystać jeden z szlaków odkrytych i opisanych przez Daragonów, by skrócić sobie podróż. Niestety w okolicach niestabilnego czerwonego giganta Primus Goluud jego statek uległ zniszczeniu. Obwinił on za tą katastrofę Jori i Gava. Wynajął więc łowców nagród, by zabili rodzeństwo. Na szczęście w okolicy pojawili się Odan-Urr i Memit Nadill, którzy ochronili Daragonów. Gav nie widząc innego wyjścia postanowił ukraść ich statek z doku Aarrby i uciec z systemu. Na orbicie Starbreaker 12 został ostrzelany przez myśliwce patrolujące przestrzeń planety. Jori w pośpiechu wybrała losowe współrzędne i rodzeństwo udało się w nieznane

W tym samym czasie na planecie Korriban odbywał się pogrzeb Lorda Sithów Marki Ragnosa, przewodzony przez kandydata na następnego władcę Sithów Ludo Kressha. Z pewnym opóźnieniem na ceremonii pojawił się jego konkurent Naga Sadow. Doszło między nimi do dyskusji na temat przyszłości Imperium Sithów i drogi jaką powinni obrać, by nie stracić tego, co zbudowali ich przodkowie. Gdy rozmowy nie przyniosły żadnego skutku obaj wyciągnęli miecze i rozpoczęli pojedynek, który miał rozstrzygnąć, który z nich zostanie następnym Lordem Sithów. Podczas pojedynku ukazał się duch zmarłego władcy, który opowiedział walczącym historię powstania Imperium Sithów i nakazał pokojowe zakończenie sporu.

W tym samym czasie w Cinnagar Aarrba powiadomił Cesarzową Tetę o kradzieży statku z jego doku dokonanej przez rodzeństwo Daragonów. Władczyni obiecała aresztować sprawców, gdy tylko powrócą do systemu. Przebywający w pałacu cesarzowej Jedi Odan-Urr w trakcie snu zobaczył wydarzenia rozgrywające się na Korriban, czyli pogrzeb i ukazanie się zjawy Marki Ragnosa. Poinformował on o tym Memita Nadilla oraz cesarzową, która postanowiła przygotować się do ewentualnej wojny i udać się na Coruscant, by ostrzec przed możliwym zagrożeniem.

Międzyczasie podróżujący przez nadprzestrzeń Gav i Jori Daragonowie pojawili się w okolicach Korribanu. Postanowili wylądować na planecie i nawiązać kontakty handlowe z jej mieszkańcami. Niestety nie zostali mile przyjęci. Aresztowali ich Sithowie. Ludo Kressh zdecydował by zabić szpiegów, lecz Naga Sadow miał wobec nich inne plany

Na Ziost, jednej z planet Imperium Sithów odbyła się oficjalna narada Lordów Sithów na temat przybyłego rodzeństwa oraz zagrożenia jakie z sobą niosą. Ludo Kressh był za zabiciem szpiegów, lecz Naga Sadow widział szansę na powiększenie terytorium imperium. Przebywający w celi Jori i Gav dowiedzieli się od jednego z Sithów Simusa, że zostaną na planecie, a ich statek został zarekwirowany. Tymczasem Naga Sadow udał się do swej twierdzy na księżycu Khar Shian. Opracował tam sprytny plan. Wraz z wojownikami Massassi udał się potajemnie na Ziost i wydrążył pod pałacem tunel, dzięki czemu dostał się do celi Daragonów i uwolnił ich, a następnie nakazał zabrać ich do swej twierdzy. W drodze powrotnej zabił swego byłego mistrza Simusa. Następnie udając, że o niczym nie wie udał się do pałacu na zebranie Lordów Sithów. Opowiedziano mu o ataku Republiki i zabiciu Simusa. Po krótkiej kłótni z Ludo Kresshen Naga Sadow został jednogłośnie wybrany nowym władcą. Pierwszą decyzją było zaatakowanie Republiki.

Jakiś czas później na planecie Ziost w pałacu Lordów Sithów Naga Sadow został mianowany następcą Marki Ragnosa. Tymczasem Cesarzowa Teta udała się wraz z swymi doradcami Memitem Nadillem i Odan-Urrem na Coruscant, by przedstawić w senacie ostrzeżenie przed mozliwym zagrożeniem ze strony Sithów. Niestety senatorzy wyśmiali władczynię i nie poczynili żadnych kroków, by wzmocnić obronę Republiki.

Międzyczasie Naga Sadow zadecydował by rozdzielić rodzeństwo Daragonów. Umieścił Gava w swej twierdzy na Khar Shian, a Jori w fortecy na planecie Khar Delba. Lord Sithów nauczył Gava kilku sztuczek Sithów i dał artefakt, który maiła mu pomagać. Sadow w rozmowie z Jori obiecał jej, że odzyska przejędy przez Ludo Kressha statek. Wysłał w tym celu grupę wojowników Massassi, by ukradli Starbreaker 12 z hangaru w fortecy Sithów na Ziost. Gdy Ludo kressh dowiedział się co się stało zaczął podejrzewać, że to nie była atak Republiki, lecz spisek uknuty przez Nage Sadowa. Nakłonił on innych Lordów Sithów Dor Gal-rama i Horak-mula, by pomogli mu w ataku na twierdzę Sadowa na Khar Delba.

Flota Ludo Kressha i współpracujących z nim Sithów rozpoczęła ostrzał twierdzy Nagi Sadowa. W tym czasie władca Sithów nakłaniał Jori Daragon by zabrała statek Starbreaker 12 i uciekła nim do przestrzeni kontrolowanej przez Republikę, gdzie będzie bezpieczna. Gdy dziewczyna opuściła planetę i skoczyłą w nadprzestrzeń Naga Sadow przy pomocy ciemnej strony przejął kontrolę nad umysłami wojowników Massassi przebywających na okrętach floty Kressha i nakazał im zgładzenie dowódców okrętów. Ludo Kressh widząc co się dzieje i jak duże straty poniósł wycofał się z planety. Tymczasem na Khar Shian Gav uczył się sztuczek Sithów, a w pewnej chwili poczuł, że jego siostra bezpiecznie opuściła przestrzeń należącą do imperium. Naga Sadow ogłosił publicznie przygotowania do inwazji na Republikę, do której miał trafić, dzięki pomocy nadajnika przyczepionego do statku Jori.

Główni bohaterowie

Zawarte komiksy

Recenzje


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!