Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ordu Aspectu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oficer2.png
Nic o tym nie wiem. Muszę to potwierdzić...

UWAGA! Ten artykuł może zawierać informacje niezgodne ze źródłami lub stanem faktycznym.


Jeżeli dysponujesz odpowiednią wiedzą, prosimy, sprawdź go i popraw.
Zaznacz w dyskusji powód wstawienia tego szablonu.

Ordu Aspectu.jpg
Ordu Aspectu
Przywódca/Przywódcy Rur
Wybitni członkowie Amon
Lokacja/Lokacje Twierdza GarnOrdu Aspectu było działającą w czasach starożytnych grupą zrzeszającą zwolenników ciemnej strony, a jedynym celem jej istnienia było znalezienie sposobu na nieśmiertelność.

Historia

Okres istnienia

Ordu Aspectu powstało w czasach antycznych celem odkrycia sposobu na nieśmiertelność. Ich działalność spotkała się z ostrym sprzeciwem ze strony ortodoksyjnych Jedi, którzy uznali ich działalność za herezję. Z tego powodu między oboma frakcjami doszło do wojny, która przeszła do historii jako konflikt entruvijski. Został on zakończony traktatem pokojowym, po którym Zakon Jedi zajął się bliższym zbadaniem działalności Ordu Aspectu, natomiast jego członkowie zebrali się w twierdzy Garn. Dowodzący organizacją Rur prowadził badania mające na celu stworzenie kopii własnego intelektu, tak aby jego świadomość przetrwała kolejne wieki - wiązał z tym wielkie ambicje na stworzenie własnego imperium. Kulminacja wydarzeń nastąpiła w momencie, gdy Mroczni Jedi porwali do twierdzy Garn kilku padawanów celem odprawienia rytuału, który miałby ostatecznie zapewnić nieśmiertelność Rurowi - aczkolwiek on sam okłamywał kompanów, iż ów rytuał zapewni wieczne życie wszystkim członkom Ordu Aspectu. Celem uratowania pojmanych uczniów, Jedi przypuścili atak na siedzibę. Kiedy oddział szturmowy Zakonu odnalazł samego Rura, rytuał osiągnął punkt kulminacyjny - specjalne kryształy stworzone przez członków Ordu Aspectu wyssały energię życiową z padawanów, rycerzy oraz wszystkich Mrocznych Jedi poza Rurem, który dzięki zebraniu tak wielkiej mocy przeniósł swoją tożsamość do centralnego kryształu twierdzy Garn stając się tym samym wiecznym Rurem, natomiast swoją nadal żyjącą cielesną powłokę zaczął odtąd nazywać fałszywym Rurem. Wieczny Rur przejął kontrolę nad maszynerią oraz droidami placówki i łącząc ich umiejętności ze swoją potęgą zniszczył fałszywego Rura oraz wybił resztę Jedi szturmujących twierdzę Garn. Następnie baterie maszynerii placówki wyczerpały się i wieczny Rur został uśpiony na następne tysiąclecia.

Czasy Imperium Galaktycznego

W ostatnich latach istnienia Republiki i po proklamacji Imperium Galaktycznego historię Ordu Aspectu badał ojciec doktor Aphry licząc, że zdoła odtworzyć organizację i w ten sposób dać pokój szarganej chaosem galaktyce po tym jak Zakon Jedi został zniszczony. On oraz jego córka zdołali odkryć ślady Ordu Aspcetu w opuszczonej świątyni na Yavinie 4, które wskazały im położenie twierdzy Garn. Oboje bezzwłocznie tam ruszyli, lecz w ślad za nimi podążały oddziały imperialne dowodzone przez panią kapitan Tolvan, które zostały zaatakowane przez wspólników Aphry na lesistym księżycu. Chelli Lona i jej ojciec zdołali odnaleźć kryształ z wiecznym Rurem i przebudzić go. Ten opowiedział im o swoim życiu i o przebiegu ataku na twierdzę Garn, a w zamian zażądał wyjawienia w których obecnie czasach się znajduje. Rur dowiedziawszy się, iż minęło wiele tysiącleci, wpadł we wściekłość, gdyż oznaczało to fiasko jego ambitnych planów i rozkazał kontrolowanym przez siebie robotom zaatakować istoty żywe przebywające w placówce. W wyniku tego oraz ataku sił Imperium, Aphra była zmuszona wysadzić twierdzę Garn, co zatarło ostatni ślad po Ordu Aspectu. Zdołała jednak przedtem zabrać ze sobą kryształ z osobowością Rura.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!