Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Ostrze Baccy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
OstrzeBaccy.png
Ostrze Baccy
Rodzaj i pochodzenie
Typ: Broń
Twórca: Bacca
Właściciele:
Miejsce pochodzenia: Kashyyyk
Cechy charakterystyczne
Zastosowanie: Wibromiecz
Przynależność Wodzowie wioski Rwookrrorro

Ostrze Baccy to ceremonialny wibromiecz Wookieech. Został stworzony przez Baccę, jednego z pierwszych eksploratorów Krainy Cieni, ze szczątków pierwszego zaobserwowanego statku kosmicznego, który rozbił się na Kashyyyku.

Bacca stwierdził, że kontakty z przybyszami z obcych planet mogą nieść śmierć i zniszczenie - tak, jak ten pierwszy przypadek. Stąd miecz miał być dla mieszkańców planety ostrzeżeniem przypominającym o tym, że nie ufać tym, którzy na zaufanie nie zdążyli sobie zasłużyć.

Miecz był ceremonialnym ostrzem przywódcy Rwookrrorro przez pokolenia, aż Rothrrrawr złamał go podczas walki z terentatekiem. Ostrze broni pozostało w ciele stworzonego przez Sithów potwora, natomiast z rękojeścią Wookiee wrócił do wioski - od tej pory była ona przekazywana następnym wodzom jako symbol przywództwa.

Kilkadziesiąt lat później na planecie pojawił się Revan. W wiosce Rwookrrorro został poproszony przez Chuundara - posiadacza rękojeści - o przyniesienie ostrza. O to samo poprosił napotkany na dolnych poziomach planety wygnany ojciec władcy - Freyyr. Revan napotkał terentateka i pokonał go, a następnie wydobył ze zwłok potwora ostrze miecza.

Alternatywy

  • Ostatnia część historii miecza jest przedmiotem fabuły gry Knights of the Old Republic, której przebieg zależy od postępowania gracza. Możliwe warianty to:
    • Revan oddaje miecz Freyyrowi i wspomaga go w odzyskaniu władzy w wiosce. Miecz zostaje naprawiony, a nowy władca Wookieech przekazuje go Zaalbarowi.
    • Revan wspiera Chuundara i jemu oddaje ostrze broni, następnie może otrzymać od Wookieego cały miecz.

Ciekawostki

  • W wydarzeniach opisanych w komiksie Cienie i światło, w roku 3993 BBY walczący wibromieczem Jedi Guun Han Saresh wraz z Duronem Qel-Dromą i Shaela Nuur wyprawił się na Korriban by zabić terentateki. Z powodu konfliktu ze swymi przyjaciółmi trafił jednak ostatecznie na Kashyyyk, gdzie w pojedynkę przygotował zasadzkę na inną bestię tego gatunku. Potwór okazał się jednak silniejszy niż się wydawało - Saresh złamał wykorzystywane przez siebie wibroostrze, które utkwiło w skórze zwierzęcia, a sam zginął. Być może twórcy komiksu chcieli w ten sposób uzupełnić historię Ostrza Baccy, jest ona jednak sprzeczna z faktami z gry komputerowej - musi tu chodzić o zupełnie inny wibromiecz, który tylko przypadkiem utkwił w cielsku tego samego terentateka, co broń Wookieech.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!