Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Padnel Ovin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Padnel Ovin był pochodzącym z planety Klatooine bojownikiem o wolność swojej rasy. Po samobójczej śmierci swego brata, Grunela, został przywódcą Frontu Obrony Istot Rozumnych, a po przyłączeniu planety do Sojuszu Galaktycznego został senatorem.

Biografia

Terrorysta walczący z niewolnictwem

Padnel razem z bratem należeli do Frontu Obrony Istot Rozumnych, nazywanego również Piaskowymi Panterami. Po samobójczym zamachu dokonanym przez Grunela Ovina w roku 44 ABY, w wyniku którego została zniszczona fregata Fireborn, Padnel przejął całą władze w organizacji. Na Klatooine zostało zorganizowane spotkanie przedstawicieli ruchów abolicjonistycznych i przedstawicieli Sojuszu Galaktycznego. Po rozmowie z Hanem Solo i jego żoną, Leią, oraz mediacjach ze strony hapańskiej Królowej Matki, Tenel Ka, Padnel postanowił potępić wyczyn brata i zagwarantował swojej planecie miejsce w Sojuszu.

Tymczasowy Przywódca Sojuszu Galaktycznego

Po zatwierdzeniu przez uwcześnienie rządzący Triumwirat przyłączenia Klatooine, Ovin został wybrany na senatora. Dość szybko trafił pod wpływy innego nowego senatora, Kamerona Suldara. Gdy Luke Skywalker zadecydował o opuszczeniu Coruscant przez Zakon Jedi, Senat wymógł na Triumwiracie oddanie władzy i wybrał tymczasowego Przywódcę Sojuszu. Przez wstawiennictwo Suldara, senatorowie wybrali na to stanowisko Padnela Ovina. Ten, świadomy, że został wybrany tylko dla tego, że nie był prawdziwym politykiem, poprosił Wynna Dorvana, aby został jego doradcą. Dołączył również do Klubu Bwua'tu, tajnego stowarzyszenia, którego celem było uchronienie Sojuszu przed spiskami Sithów i Lecersena.

W między czasie Sithowie zdobyli znaczne wpływy w Senacie i nakazali aresztowanie Leii Organy Solo, a na Coruscant przybyła nowa senator Rokari Kem, która była już wtedy pod władzą Abeloth. Po przejęciu władzy nad Sithami pod dowództwem arcylorda Workana, zapragnęła przejąć władzę nad całym Sojuszem. W czasie posiedzenia Senatu, na którym został wystosowany wniosek o ponowny wybór tymczasowego Przywódcy, Ovin wygłosił przemówienie, grając na zwłokę, by umożliwić uwolnienie Jedi Solo. Nie dokończył jej jednak, ponieważ został zamordowany Mocą przez Abeloth.

Charakterystyka

Padnel Ovin był typem wojownika, a nie polityka. Zdawał sobie jednak z tego sprawę i dzięki temu, nie dał się wykorzystywać jako marionetka. Był też bardzo uparty i mocno trzymał się decyzji i postanowień.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!