Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Perła krayt

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Perła Krayt to rzadki i cenny klejnot, powstający w mielcu (żołądku mięśniowym) smoka krayt z Tatooine i możliwy do pozyskania tylko drogą zabicia takiej bestii.

Pożerane kamienie służyły tym gigantycznym jaszczurom do pomocy w "obróbce mechanicznej" pokarmu i w wyniku długotrwałego "użytkowania" wewnątrz żołądka nabierają niemal idealnie okrągłego kształtu. Kamienie znajdujące się w kolejnych mielcach bestii były coraz lepiej "wyszlifowane" i miały coraz bardziej regularne kształty - w ostatnim z żołądków mięśniowych co większych i starszych smoków można było znaleźć te, które wskutek intensywnej wieloletniej "obróbki" przybrały postać pereł krayt.

Przez łowców perły traktowane były jako główne trofeum pozyskiwane po samodzielnym pokonaniu krayta, co było nie bez podstaw uważane za wyczyn godny prawdziwego bohatera - szczególnie wśród mniej zaawansowanych kulturowo plemion, jak Ludzie Pustyni.

Perła krayt mogła być wykorzystana jako kryształ dodatkowy w mieczu świetlnym, znacznie zwiększając moc i spójność jego ostrza. Obróbka tej perły była bardzo trudnym zadaniem. Występowała w kilku kolorach takich, jak niebieski: zielony, biały, czarny i czerwony.[źródło?]

Źródła


Kryształy wykorzystywane w mieczach świetlnych
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!