Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Piers Petan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Petain.jpg
Piers Petan
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Piers Petan to kontradmirał Sojuszu Galaktycznego, w czasie trwania wojny sithiańsko-imperialnej. Był głównym inicjatorem planu pojmania Imperatora Fela, w czasie jego spotkania z ewentualnymi sojusznikami w okolicach Caamas.

Biografia

W czasie trwania wojny sithiańsko-imperialnej, Petan brał udział w walkach z Imperium Fela i Zakonem Sithów po stronie Sojuszu Galaktycznego. W 130 ABY, krótko po otrzymaniu pozycji kontradmirała, przedstawił Triumwiratowi swój plan na szybkie zakończenie wojny. Powołując się na informacje zdobyte przez wywiad, zaproponował użycie większości okrętów Sojuszu do pojmania Imperatora Fela w okolicach Caamas, nim ten miałby się spotkać z Chissami oraz Konsorcjum Hapes, w celu omówienia warunków ewentualnego sojuszu. Triumwir Nu Toreena poparła ten pomysł, ale Gial Gahan był mu przeciwny. Niezdecydowany Bail Antilles poprosił o opinie obecnych na spotkaniu mistrza Jedi Kola Skywalkera oraz admirała Gara Staziego, którzy zgodnie stwierdzili, że spotkanie Fela to pułapka. Petan oznajmił jednak, iż Sojusz powoli traci systemy i jeśli wojna potrwa dłużej, to najpewniej przestanie istnieć, czym ostatecznie przekonał Baila do swego planu. Po zakończeniu spotkania, Piers "podziękował" Staziemu za "wsparcie" i nakazał osłaniać mu tyły, podczas gdy on poprowadzi główne siły w czasie wykonywania planu.

Caamas okazał się jednak rzeczywiście pułapką, w wyniku której wszystkie okręty Sojuszu, zostały otoczone przez przeważające siły wroga i pozbawione możliwości ucieczki. Widząc, że sytuacja jest beznadziejna, kontradmirał zdecydował się przyjąć warunki kapitulacji przedstawione przez Imperialnych, nakazując natychmiastowe poddanie się wszystkim swoim jednostkom. Jednakże admirał Stazi, odmówił złożenia broni i wraz z kilkoma oddziałami zdołał wyrwać się z pułapki, aby kontynuować walkę z Imperium. Dalsze losy Petana pozostają nieznane.

Ciekawostki

  • Pierwotnie kontradmirał Piers Petan miał nosić imię Borasco.
  • Jego imię jest prawdopodobnie nawiązaniem do francuskiego generała Philippe Petaina, który w czasie drugiej wojny światowej zawał rozejm z wojnie z Niemcami, w wyniku której większość państwa francuskiego znalazło się pod okupacją, a jej pozostała część zwana Państwem Vischy, została od nich uzależniona.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!