Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Platforma kosmiczna XQ1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Platform1-XWA.jpg
Platforma kosmiczna XQ1
Podstawowe dane
Producent: Bengel Shipbuilders, później Rendili StarDrive
Specyfikacja techniczna
Długość: 1 km
Silniki: Brak
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie:
Załoga: 1123
Pasażerowie: 100
Ładowność: 50 t
Różne
Rola:
  • Port kosmiczny
  • Port przeładunkowy
  • Baza wojskowa
  • Magazyn


Platforma kosmiczna XQ1 była pierwszą platformą linii XQ. Zaprojektowana i skonstruowana przez małą firmę Bengel Shipbuilders podczas galaktycznej wojny domowej była później produkowana przez Rendili StarDrive.

Historia

Platforma XQ1 powstała jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na małą samodzielną stację zdolną pełnić najróżniejsze funkcje. Pierwszy prototyp został stworzony przez małą firmę Bengel Shipbuilders z Ord Thoden w sektorze sektorze Dynali. Konstrukcja była na tyle udana, że szybko zwróciła na siebie uwagę władz Sektora Korporacyjnego. Zaraz po zbadaniu parametrów technicznych podpisany został kontrakt na pierwszą znaczną partię tych stacji. Dzięki temu szersza liczba klientów (w tym Imperium Galaktyczne) dowiedziała się o istnieniu pionierskiej konstrukcji i szybko XQ1 stała się jedną z najpopularniejszych platform w galaktyce.

Budowa

Patrząc z góry XQ1 wyglądała jak koniczyna (później dostała nawet taką nazwę slangową). Po środku znajdował się moduł centralny, a w nim centrum dowodzenia, generator osłon, magazyny i większość innych niezbędnych urządzeń. Po bokach modułu przyczepiono trzy identyczne płaty (one właśnie nadawały stacji charakterystyczny kształt). W nich zainstalowano hangary (po jednym na każdy) i pojedyncze turbolasery (po dwa umieszczone na końcach). Sam moduł centralny również posiadał uzbrojenie w postaci trzech podwójnych działek laserowych na górze i trzech po bokach.

Zastosowanie

Pierwotnie platformy XQ1 miały być stosowane jako niewielkie placówki i porty kosmiczne w głębokiej przestrzeni. Okazało się jednak, że konstrukcja jest na tyle uniwersalna, że stacje można było stosować jako bazy wojskowe, magazyny, mniejsze porty przeładunkowe, mniejsze porty celne, a nawet jako instalacje badawcze czy laboratoria. Szczególnie często spotykane XQ1 były niewielkimi placówkami wojskowymi Imperium, które pomagały flocie w przeprowadzaniu większych operacji. Używano ich w tej roli tak często, że Imperialni konstruktorzy nauczyli się budować ją od zera w ciągu kilku tygodni.

Zawartość hangaru

Zazwyczaj w hangarach XQ1 znajdowały się trzy szwadrony myśliwców. Jeżeli była to placówka Imperialna, to były to myśliwce TIE. W niektórych przypadkach, gdy stacja pełniła jakąś ważniejszą rolę i wymagała dodatkowej ochrony to bywała wyposażona również w kanonierki Skipray, transportowce ładunkowe lub transportowce desantowe. Jeżeli placówka pełniła rolę posterunku celnego, to zazwyczaj byłą wyposażona w co najmniej jeden patrolowiec typu IPV-1

Wersją rozwojową tej stacji była platforma kosmiczna XQ2.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!