Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Platforma kosmiczna XQ4

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
PlatformaXQ4.png
Platforma kosmiczna XQ4
Podstawowe dane
Producent: Xizor Transport Systems
Specyfikacja techniczna
Długość: 1,1 km
Silniki: Brak
Hipernapęd: Brak
Uzbrojenie:
Załoga: 2601
Różne
Rola:
  • Port przeładunkowy
  • Magazyn


Platforma kosmiczna XQ4 to stacja kosmiczna z serii XQ. Jako pierwsza z tej linii została zaprojektowana, a później konstruowana przez Xizor Transport Systems.

Charakterystyka

Platforma typu XQ4 opierała się na zasadzie wcześniejszych stacji tej serii, czyli posiadała moduł centralny i trzy płaty z zainstalowanymi na nich hangarami. Miała również identyczny generator osłon i uzbrojenie. Sześć turbolaserów było rozlokowanych na zakończeniach płatów (po dwa na każdy), a sześć podwójnych działek laserowych chroniło moduł centralny.

Zastosowanie

Ace Azzameen atakujący platformę XQ4 przy użyciu X-winga.

Pierwotnie platforma XQ4 miała służyć jako ulepszona platforma XQ1, zdolna obsłużyć znacznie większą ilość statków w krótkim czasie. Była również wielokrotnie stosowana jako magazyn orbitalny. Z czasem jednak Imperium Galaktyczne, jako jeden z klientów Xizor Transport Systems, znalazło dodatkowe zastosowanie dla tej platformy. Była ona używana jako stacja kontrolna do anten sensorycznych i wykorzystywana do namierzania jednostek rebelianckich. Na tą właśnie stację natknął się oddział Ace'a Azzameena.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!