Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pościg za Ruchem Oporu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Szturm Kylo.jpg
Pościg za Ruchem Oporu
Konflikt Wojna Najwyższy Porządek-Ruch Oporu
Data 34 ABY
Miejsce
Wynik Ucieczka niedobitków rebeliantów na Crait.
Strony
Ruch Oporu Najwyższy Porządek
Dowódcy
Siły
Straty
 • Raddus
 • Anodyne
 • Vigil
 • Ninka
 • Wszystkie myśliwce
 • 24 transportowce
 • Supremacy
 • 20 gwiezdnych niszczycieli
 • Mnóstwo myśliwców
 • Mnóstwo szturmowców
 • Mnóstwo sprzętu wojskowego
 • Wszyscy Pretorianie



Pościg za Ruchem Oporu był bitwą kosmiczną stoczoną na przestrzeni układów Oetchi i Crait w roku 34 ABY. Batalia została stoczona między flotami Ruchu Oporu i Najwyższego Porządku i stanowiła część wojny między obiema frakcjami. Zakończyła się poważnymi stratami dla obu stron i ucieczką rebeliantów na planetę Crait.

Preludium

Po unicestwieniu bazy Starkiller, Ruch Oporu natychmiast rozpoczął ewakuację kwatery głównej położonej na D'Qar, ponieważ Najwyższy Porządek znał jej lokalizację i szykował się do kontrataku. Planem buntowników było znalezienie innego, bezpiecznego azylu i wezwanie stamtąd na pomoc sojuszników z Zewnętrznych Rubieży - była to ostatnia nadzieja na zatrzymanie inwazji post-imperialnych, po tym jak flota Nowej Republiki została unicestwiona w wyniku ataku bazy Starkiller na układ Hosnian. Nad D'Qar doszło do potyczki, w wyniku której rebelianci uciekli w nadprzestrzeń. Nie spodziewali się, że to nie koniec ich kłopotów, ponieważ Najwyższy Porządek posiadał najnowszą zdobycz technologii pozwalającą tropić zbiegłą flotę - aktywne śledzenie nadprzestrzenne.

Przebieg

Armada Ruchu Oporu złożona z krążowników Raddus, Anodyne, Vigil i Ninka wyskoczyła w systemie Oetchi. Tam rebelianci zaczęli zastanawiać się co robić dalej, jednak nie mieli na to zbyt dużo czasu, ponieważ niedługo później dotarła tam również flota post-imperialnych złożona z ponad trzydziestu gwiezdnych niszczycieli typu Resurgent i meganiszczyciela Supremacy - okrętu flagowego Naczelnego Wodza Snoke'a, na którym znajdowało się aktywne śledzenie nadprzestrzenne. Pomimo, że okrętom Ruchu Oporu starczyło paliwa tylko na jeden skok, Poe Dameron i tak chciał uciekać w nadświetlną, ale Leia Organa domyśliła się, że to właśnie tam zostali namierzeni. Niszczyciele Najwyższego Porządku otworzyły ogień, czym zniszczyły Vigila a do ataku na krążowniki buntowników ruszyła niewielka eskadra myśliwców - TIE/vn pilotowany przez Kylo Rena w eskorcie trzech TIE/sf. Okręty Ruchu Oporu wykonały zwrot, a jego myśliwce także zaczęły się szykować do walki. Kiedy eskadra dowodzona przez Kylo dotarła do celu, jeden z TIE/sf został zniszczony przez wieżyczki Raddusa, lecz sam Ren zaczął ostrzeliwać kadłub MC85, a następnie zaatakował hangar krążownika rakietami ST7, czym zniszczył wszystkie myśliwce buntowników i zabił niemal wszystkich tam zebranych - eksplozję hangaru przeżył jedynie Dameron. Organa rozkazała admirałowi Gialowi Ackbarowi wyprowadzić flotę Ruchu Oporu z zasięgu dział gwiezdnych niszczycieli wiedząc, że wtedy post-imperialni nie mogąc zapewnić wsparcia swoim myśliwcom, będą zmuszeni je wycofać. Wtedy okręty rebeliantów dały pełną moc silników. Następnym celem ataku eskadry Kylo Rena był mostek Raddusa. Jednak ten wyczuwając swoją matkę ze wzajemnością, zawahał się i nie zdołał wystrzelić. Zamiast tego zrobili to jego skrzydłowi, co wyssało w próżnię wszystkich zebranych na mostku MC85. Po chwili flota Ruchu Oporu wystarczająco oddaliła się od gwiezdnych niszczycieli, by ich turbolasery nie były w stanie przebić osłon rebelianckich okrętów. Przez to Armitage Hux był zmuszony wycofać atak post-imperialnych myśliwców. Postanowił on kontynuować ostrzał i poczekać, aż buntownikom skończy się paliwo. Niezadowolony Kylo Ren był zmuszony wrócić na pokład Supremacy, uprzednio straciwszy pozostałych dwóch skrzydłowych. Generał Organa czując się zobowiązana ocalić syna, instynktownie użyła Mocy i z jej pomocą wróciła na pokład Raddusa, a następnie ranna i nieprzytomna została zabrana do kwatery medycznej. Jednakże reszta z przebywających na mostku MC85 poniosła śmierć, wliczając w to admirała Ackbara.

Z racji starszeństwa rangą, dowodzenie nad flotą Ruchu Oporu przejęła wiceadmirał Amilyn Holdo. Zgodnie z planem, który zawczasu ustaliła z Leią, zamierzała ona poprowadzić ocalałych rebeliantów nad planetę Crait, by ci niepostrzeżenie przeniknęli na jej powierzchnię w transportowcach U-55 i ukrywszy się w opuszczonej bazie z czasów wczesnej Rebelii, wezwali stamtąd sojuszników z Zewnętrznych Rubieży, podczas gdy flota Najwyższego Porządku przeleciałaby, kontynuując pościg za rebelianckimi okrętami. Jednak Holdo nie zamierzała się z nikim dzielić swoim planem, co wywoływało niezadowolenie kapitana Damerona. Tymczasem Finn próbował uciec z Raddusa kapsułą ratunkową, bowiem znalazłszy nadajnik, który miał naprowadzić Rey do Ruchu Oporu, zaczął się obawiać, że jeśli jego przyjaciółka teraz powróci, to czeka ją zguba, tak jak resztę rebeliantów. Były szturmowiec nie wierzył bowiem, iż Ruch Oporu da radę uciec Najwyższemu Porządkowi i z troski o Rey zamierzał wywieźć rzeczony nadajnik jak najdalej. Jednak przy próbie dostania się do kapsuły ratunkowej został obezwładniony paralizatorem przez Rose Tico, która miała wyłapywać potencjalnych dezerterów. Kiedy odzyskał przytomność i zaczęli dyskutować o tym jak zostali namierzeni w nadprzestrzeni, domyślili się, że flotę rebeliantów namierza Supremacy. Jednak Rose domyśliła się, iż nie zdołają dotrzeć do nadajnika aktywnego namierzania nadprzestrzennego, ponieważ była to aparatura klasy A, którą kontrolowano z mostka meganiszczyciela. Na to Finn przypomniał, że taka aparatura miała awaryjne wyłączniki zasilania. Ponieważ kiedyś zajmował się sprzątaniem na Supremacy, wiedziałby jak się dostać do jednego z takich wyłączników, a wtedy techniczka Tico mogłaby wyłączyć nadajnik. Postanowili przedstawić ten plan Dameronowi. Kiedy Poe dowiedział się, że flotę rebeliantów namierza tylko meganiszczyciel, zapytał czy wystarczy zniszczyć Supremacy. Na to Finn mu wyjaśnił, iż takie rozwiązanie odpada, gdyż wtedy namierzanie po prostu zostałoby przejęte przez innego niszczyciela. On i Rose zamierzali się zakraść i potajemnie wyłączyć aktywne namierzanie nadprzestrzenne, tak by post-imperialni się zorientowali dopiero jak minąłby cykl systemowy - dałoby to buntownikom 6 minut na ucieczkę bez obaw o namierzenie. Wiedząc, że wiceadmirał Holdo nie zgodziłaby się na ten plan, Dameron postanowił go utajnić. Pozostała już tylko kwestia przemycenia Finna i Tico na pokład Supremacy. Wykradnięcie kodu odpadało, ponieważ meganiszczyciel był zabezpieczony ciągle mutującym biohexakryptem. W związku z tym Poe postanowił posłużyć się hakerem. Jego pierwszym wyborem była Maz Kanata, lecz ta była zajęta własnymi sprawami i w zamian poleciła przebywającego na Cantonice Mistrza Łamania Kodów.

Finn, Rose Tico i DJ po przeniknięciu na Supremacy.

Pościg dotarł do układu Crait i w pewnym momencie na fregacie Anodyne zabrakło paliwa, więc generał Hux rozkazał ją zniszczyć, lecz załoga została ewakuowana na Raddusa za wyjątkiem pilota, który oddał życie w ochronie kompanów. W tym momencie ciężkiemu krążownikowi starczyło paliwa na 6 godzin. Mimo to, wiceadmirał Holdo kazała trzymać dotychczasowy kurs. Nieco później paliwo skończyło się także na Nince i odtąd to Raddus pozostał ostatnim okrętem Ruchu Oporu. Wtedy to cierpliwość Damerona się wyczerpała i postanowił pójść na mostek zapasowy krążownika, by wyciągnąć od Holdo jej plan. Gdy zauważył, że Amilyn zaczęła tankować transportowce, mocno się zdenerwował, ponieważ U-55 nie miały uzbrojenia ani tarcz i próbę opuszczenia MC85 uznał za tchórzostwo i zdradę. W związku z tym jego ostatnią nadzieją był jak najszybszy powrót Finna i Rose. Ci po licznych perypetiach na Cantonice zdołali znaleźć zdolnego hakera zwanego DJ i wraz z nim zmierzali już w stronę Supremacy. W tym samym czasie na pole walki w Millennium Falconie zmierzała także Rey, która podczas pobytu na Ahch-To zdołała nawiązać głęboką więź umysłów z Kylo Renem, w wyniku której uznała, że jeśli spotka się z Benem Solo, to ten wróci na jasną stronę. Nie zdawała sobie sprawy, iż wszystko to zostało zaaranżowane przez Snoke'a, który chciał w ten sposób zwabić ją do siebie i wyciągnąć z niej lokalizację kryjówki Luke'a Skywalkera, a po tym wszystkim pozbyć się dziewczyny. Rey w kapsule ratunkowej dostała się na pokład Supremacy, a tam od razu zastała Kylo Rena, który zaprowadził ją do Snoke'a. Rycerz Ren miał własne plany względem dziewczyny - mianowicie zamierzał zabić swojego mistrza i z pomocą Rey usunąć Pretorian, którzy byliby jedynymi świadkami tego zdarzenia, a następnie obwołać się nowym Naczelnym Wodzem i z nią u boku zaprowadzić swoją wizję nowego ładu w galaktyce. Tymczasem Finn, Rose i DJ wkradli się Libertynem na pokład Supremacy poprzez pralnie, gdzie przebrali się za oficerów Najwyższego Porządku. Poe z kolei poinformował Amilyn o własnym planie. Ta jednak w ogóle nie chciała słyszeć o jego pomyśle, więc Dameron wraz ze swoimi poplecznikami wszczął bunt i pozbawił Holdo dowództwa, samemu je przejmując. Finn, Rose i DJ dostali się pod pomieszczenie z nadajnikiem aktywnego namierzania nadprzestrzennego, gdzie skontaktował się z nimi Poe zmierzający akurat na mostek zapasowy Raddusa. Został poinformowany przez Finna, że już prawie wykonał swoje zadanie i by kompan szykował krążownik do skoku. Dameron dotarł na mostek, gdzie nakazał zabrać oficerów do hangaru, a samemu usiadł przy sterach i odciął zasilanie z hangaru. Holdo wykorzystała ciemność, by zdezorientować popleczników Poego, a następnie wszcząć w hangarze strzelaninę na wiązki ogłuszające. W związku z tym kapitan Dameron był zmuszony zabarykadować mostek.

Finn, Rose i DJ dostali się w końcu do docelowego pomieszczenia, jednak tam zostali aresztowani przez oddział szturmowców prowadzony przez agenta Biura Bezpieczeństwa Ansiva Garmutha. Stał za tym post-imperialny astromech BB-9E, który nieco wcześniej rozpoznał rebeliantów i ostrzegł Garmutha, a ten zorganizował obławę na buntowników i poinformował o tym kapitan Phasmę, a ta postanowiła urządzić egzekucję buntowników na czele z osławionym zdrajcą Finnem. W tym samym czasie na Raddusie Leia Organa odzyskała przytomność i wróciła do sił. Dowiedziawszy się, co Dameron wyprawia, postanowiła natychmiast zakończyć jego bunt, by jej własny plan mógł zostać zrealizowany. Leia dostała się na mostek MC85 i ku zaskoczeniu jego popleczników ogłuszyła Poego. Załadowywanie transportowców zostało dokończone i te zaczęły startować w stronę powierzchni Crait. By jednak U-55 mogły niepostrzeżenie uciec, ktoś musiał nadal pilotować Raddusa, by uwaga post-imperialnych była nadal na nim skupiona - ten obowiązek wzięła na siebie Amilyn Holdo. Jednak schwytany DJ, by odzyskać wolność, poszedł z post-imperialnymi na układ - powiedział im, że z Raddusa wystartowały transportowce, a skan demaskujący to potwierdził, więc generał Hux rozkazał zniszczenie wszystkich U-55. Niektórzy z rebeliantów zaczęli się zastanawiać czy nie wrócić na pokład krążownika, lecz wiceadmirał Holdo uważając, iż już się zbytnio oddalili, nakazała kontynuować lot na Crait. Zdesperowana Amilyn postanowiła się poświęcić, by ocalić kompanów. Rozpoczęła sekwencję skoku nadprzestrzennego Raddusa, obróciła krążownik w stronę floty Najwyższego Porządku i wchodząc w nadświetlną staranowała Supremacy, a impet zderzenia dosięgnął także zdecydowaną większość innych gwiezdnych niszczycieli. Dzięki temu ocalałe transportowce Ruchu Oporu bezpiecznie dotarły na Crait. W wyniku zderzenia, post-imperialni zaczęli ewakuację z walącego się hangaru meganiszczyciela. Finn i Rose (których zderzenie ocaliło przed egzekucją) także próbowali uciec, ale przeszkodziła im kapitan Phasma wraz z oddziałem szturmowców, którzy zaczęli do nich strzelać, a im z kolei przeszkodził BB-8, który przejął jednego z AT-ST. Finn i Phasma zaczęli się pojedynkować. Rebeliant wygrał tę walkę, a po chwili post-imperialna zginęła, gdy zawaliła się pod nią podłoga i spadła prosto w płomienie eksplozji, a Finn, Rose i BB-8 uciekli na Crait skradzionym promem typu Xi.

Śmierć Snoke'a.

W tym samym czasie, w sali tronowej miało miejsce spotkanie Rey ze Snoke'em. Naczelny Wódz wyciągnął z dziewczyny lokalizację kryjówki Luke'a Skywalkera i zamierzał zabić mistrza Jedi bombardując Wyspę Świątynną tuż po rozprawieniu się z Ruchem Oporu. Rey zaciekle próbowała stawiać opór i zaatakować Snoke'a, za co ten postanowił ją uśmiercić. Chciał, aby została zabita z ręki Kylo Rena, co miało stanowić dla niego ostateczny test oddania ciemnej stronie. Ten jednak podstępnie zabił nie Rey, a Snoke'a, a następnie z pomocą dziewczyny pokonali wszystkich Pretorian. Kylo zaproponował Rey, by się do niego przyłączyła, a jako pretekst podał konieczność skończenia z przeszłością. Ta jednak zamierzała go sprowadzić z powrotem na jasną stronę, czego ten absolutnie nie zamierzał zrobić. W efekcie oboje zaczęli się siłować na Moc o miecz świetlny Skywalkerów, co zakończyło się w momencie jak broń pękła, a energia kryształu kyber ich odrzuciła, przez co oboje stracili przytomność. W tym samym momencie miało miejsce także uderzenie Raddusa w Supremacy.

Skutki

Kylo Ren ogłasza się nowym Naczelnym Wodzem.

Pościg przez układy Oetchi i Crait z taktycznego punktu widzenia zakończył się zwycięstwem Najwyższego Porządku, który zadał poważne straty Ruchowi Oporu niszcząc buntownikom wszystkie myśliwce, trzy krążowniki i zmuszając czwarty z nich do samobójczej szarży na własną flotę oraz zmusił niedobitki rebeliantów w postaci kilku transportowców do ucieczki na Crait, którą post-imperialni natychmiast zaatakowali, by ostatecznie rozprawić się z wrogami. Jednak Najwyższy Porządek podczas tej pogoni również poniósł poważne straty. Najdotkliwszą z nich była na pewno utrata meganiszczyciela Supremacy, który stanowił mobilną stolicę tego rządu i centrum produkcyjne porównywalne z najwydajniejszymi planetami. Oprócz tego okrętu, post-imperialni stracili także większość biorących udział w pościgu gwiezdnych niszczycieli typu Resurgent, na które rozniosła się fala nadprzestrzennego uderzenia Raddusa w Supremacy. Spora część myśliwców TIE i sprzętu wojskowego uległa zniszczeniu, a mnóstwo szturmowców, oficerów i członków załogi floty Najwyższego Porządku poniosła śmierć. Podczas tej pogoni miała miejsce śmierć Snoke'a, a w jego miejsce nowym Naczelnym Wodzem mianował się Kylo Ren, który od razu po odzyskaniu przytomności rozkazał atak na Crait. Rey odzyskała przytomność nieco wcześniej niż on i uciekła Millennium Falconem do reszty Ruchu Oporu.

Źródła






Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!